Pražské odpadky. Podle kritiků miliardová loupež

Domácí
7. 10. 2014 18:45
Smlouva na svoz komunálního odpadu končí 31. října, zatím není oficiálně dané, kdo bude odpadky z ulic v listopadu odvážet (ilustrační foto).
Smlouva na svoz komunálního odpadu končí 31. října, zatím není oficiálně dané, kdo bude odpadky z ulic v listopadu odvážet (ilustrační foto).

Svoz odpadu je v těchto dnech minimálně pro část pražské TOP 09 větší a žhavější téma, než páteční obecní volby. Chystá totiž obří operaci, kterou se chce vyhnout výběrovému řízení na smlouvu na svoz komunálního odpadu, která končí posledního října. Tři roky totiž město nedělalo nic, aby zajistilo transparentní a funkční systém. Cena za narychlo vymyšlené řešení může být v miliardách korun pro finanční spekulanty a metropole se zaplete do soudů a arbitráží.

O co jde? Stručně a velmi zjednodušeně historie na začátek: V roce 2011 skončil dlouhodobý kontrakt na svoz odpadu s firmou Pražské služby. Od té doby ji vedení města každoročně bez soutěže prodloužilo, naposledy vloni a smlouva na odvážení odpadků skončí koncem října. Za tento postup dostalo město na jaře pokutu. Rada vedená TOP 09 nejprve nedělala v podstatě nic, až od léta začala připravovat odkup akcií Pražských služeb, aby v nich měla sto procent a směla zadávat zakázky v takzvaném in-house režimu, bez veřejné soutěže přímo své firmě. To se nepovedlo a od září hledá rada nové řešení celé situace. Zatím není oficiálně dané, kdo bude odpadky z ulic v listopadu odvážet. Řešením má být spolknutí části Pražských služeb jinou městskou firmou, stoprocentně vlastněnou. Nelíbí se to však menšinovému majiteli Pražských služeb.

Náměstek pražského primátora Jiří Nouza (TOP 09).Pražští konšelé tvrdí, že to zvládne na akciovku transformovaná TSK, která si propachtuje část Pražských služeb, společnosti, jež svoz zajišťuje nyní. Řešení má mnohá ale. Město vymyslelo řešení obcházející zákon na zadávání veřejných zakázek narychlo, do začátku listopadu se vůbec nemusí stihnout.

Nyní podrobněji. Problém svozu komunálního odpadu je trvalka posledních několika let. Zatím odpadky sváží Pražské služby (PS), které sice Praze patří, ale město není 100% vlastník a musí, pokud by chtělo, aby svážela pražský odpad, podle zákona o zadávání veřejných zakázek vyhlásit výběrové řízení. Žádné pobémovské radě se to nepodařilo a radní této firmě zatím svěřovali svoz bez soutěže, prý aby byl čas vyhlásit kvalitní výběrové řízení, což nikdy nedotáhli do konce. Nakonec si za to město vykoledovalo pokutu od antimonopolního úřadu a i kvůli riziku stíhání za porušení zákona letos radní zakázku bez soutěže na rok neprodloužili.

Slibovaný plán nevyšel

Rada vedená TOP 09 přišla s řešením odkoupit menšinové podíly v PS, v tom případě by město mohlo zakázky zadávat přímo v tzv. in-house režimu. Halasně vytrubovaný a opozicí kritizovaný plán nevyšel, když se vlastník menšinového podílu nedohodl s hlavním městem, ale prodal své akcie firmě AVE, kontrolované miliardářem Danielem Křetínským. Rada se tak ocitla v pasti: spoléhala se na tuto variantu, takže ani včas nevypsala výběrové řízení, které stihnout za několik týdnů není možné a bez soutěže prodlužovat zakázku se bála.

Zvolila třetí, krkolomnou možnost, jak zákon obejít. Rozhodla se, že propachtuje větší část Pražských služeb - například spalovnu a část zabývající se svozem komunálního odpadu - Technické správě komunikací, která je čerstvě transformovaná na akciovou společnost 100% vlastněnou městem. "Současné kroky hl. m. Prahy jsou součástí koncepčního plánu řešení odpadového hospodářství v hl. m. Praze, nikoli ad hoc řešením aktuální situace," obhajuje postup náměstek primátora Jiří Nouza, proč nevypsali v zimě soutěž. Problémy ale teprve začínají a je jich několik.

Malešická spalovna, pražské rodinné stříbro.

Na spornou legálnost celé operace upozornil vedení Pražských služeb a členy představenstva menšinový vlastník AVE CZ dopisem, jehož znění má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Za svého klienta protestuje proti snížení hodnoty podniku vyvedením jeho části až o 200 milionů korun. Ředitele varuje i před tím, že realizací kroků vedených směrem k propachtování části společnosti porušuje zákon ukládající povinnost péče řádného hospodáře, i kdyby kroky posvětila valná hromada, protože zákon ukládá povinnost zacházet se všemi akcionáři stejně. "Zcela jasně plyne, že jediným důvodem celé transakce je obcházení zákona - umělé vytvoření situace pro vytvoření situace pro použití tzv. "in-house výjimky" s cílem vyhnout se zadávání zakázky na svoz odpadu v otevřeném konkurenčním výběrovém řízení," konstatuje v dopise advokát menšinového majitele Martin Hrodek s tím, že se jedná o hrubé zneužití práva a upozorňuje na riziko spáchání trestného činu. Prohlašuje, že se proti krokům města bude bránit všemi prostředky.

Podnikatel Daniel Křetínský si stěžuje, že Praha znehodnotila cenu jeho menšinového podílu v Pražských službách.Právník zastupující Pražské služby oponuje, že argumenty vycházejí z neaktuálních informací a že naopak pachtem hodnota Pražských služeb stoupne a vyčítá účelové jednání. "S ohledem na načasování Vašeho dopisu je spíš pravděpodobné, že Váš klient se jako subdodavatel PS účelovými obviněními snaží vyvinout tlak na orgány PS v době rozhodování o možnostech pronájmu svozové techniky či jiného majetku společnosti PS od stávajících subdodavatelů PS," argumentuje advokátní kancelář Řanda Havel Legal v odpovědi, kterou má on-line deník TÝDEN rovněž k dispozici.

Nesouhlasí ani Jiří Nouza. V rámci pachtu nedochází ke změně vlastnických vztahů k propachtovanému majetku. "Takový majetek zůstane ve vlastnictví Pražských služeb a TSK bude pouze jeho dočasným uživatelem. Současně je nutné uvést, že řešení formou pachtu přináší pro Pražské služby i řadu výhod, včetně pachtovného ve výši určené znaleckým posudkem. S ohledem na výše uvedené jsme přesvědčeni, že dané řešení Pražské služby nijak nepoškozuje," odpověděl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Zatím odpadky sváží Pražské služby.Součástí smlouvy o pachtu však má být i právo opce na koupi propachtované části Pražských služeb. Město chce, aby stoprocentně městem vlastněná TSK měla právo od Pražských služeb koupit propachtovanou část Pražských služeb a zaplatila by za ni Pražským službám odhadní cenu, podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ posudky zadané městem operují s cenou kolem 2,1 miliardy korun. Z té by poměrnou část dostal menšinový vlastník Pražských služeb, zhruba do půl miliardy. Přišel by tak o spalovnu a svoz odpadu v miliardové hodnotě. Menšinový vlastník obráceně koncem září podle MF DNES městu nabídl, že městský podíl (76,9 %) koupí za 3,17 miliardy korun. Prodej odmítají všechny relevantní politické strany. Zatím.

Chaos v ulicích

Město nepovede spor pouze s menšinovým vlastníkem Pražských služeb, ale i s jejich subdodavateli. Pražské služby je dosud využívaly, nyní se s nimi nepočítá, město chce systém nastavit tak, aby svoz zvládlo samo. Jenže se subdodavateli nikdo nejednal, přestože některé firmy jsou spoluvlastněné městskými částmi a na jejich území se zcela změní systém likvidace odpadu. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ už Pražské služby dopředu nakoupily přes 30 tisíc popelnic a koupilo nebo pronajalo nová auta, aby se stihly připravit na listopad. Zároveň jedná se současnými subdodavateli o podnájmu jejich techniky a zaměstnanců. Typickým příkladem je Praha 2, která je menšinovým vlastníkem firmy KOMWAG starající se o svoz odpadu v této městské části. "Nechápu, proč měnit systém, který funguje. Pro obyvatele Prahy 2 to bude znamenat chaos, více aut v ulicích a rozhodně menší komfort," konstatovala starostka této městské části Jana Černochová. Většinový vlastníci těchto společností tvrdí, že se proti postupu města budou bránit všemi prostředky.

"Je to miliardová loupež za bílého dne," okomentoval Starostka Prahy 2 Jana Černochová.celý postup magistrátu šéf jedné z dodavatelských firem. Město se nebojí a postup hájí. "Hospodárnost daného řešení vyplývá zejména z výhod a jistot, které přináší jak hl. m. Praze, tak Pražským službám. Investované prostředky se bohatě vrátí na zisku, který dosud měli subdodavatelé, a který nyní bude plynout do TSK," obhajuje kroky magistrátu Nouza.

Město sice tvrdí, že je vše v pořádku, ale i když odhlédneme od velmi netradičního procesu, jak si město zařídilo, aby nemuselo vypisovat soutěž na odvoz odpadků, zůstává otázka, zda TSK bude v oblasti podnikání postupovat zcela v souladu se zákonem. Do konce října může klapnout převod společnosti, ale na nakládání s odpady nebo provoz spalovny je zapotřebí velké množství povolení, která se mají vyběhat za 14 dní. V současné době totiž právně neexistuje žádný pacht, TSK jako a.s. existují několik dní, navíc tento scénář je také jen několik týdnů starý. K provozu spalovny jako výrobci elektřiny má co říci například ERÚ, který má na vyjádření 90 dní. Někteří právníci tvrdí, že spolu s pachtovanou částí se přesouvají i povolení. Pravdu asi nemají, protože "na získání všech licencí a povolení se momentálně intenzivně pracuje, budou včas zajištěna", sdělil Nouza. Každopádně půjde o test české byrokracie.

Pračka na prachy nebo neschopnost?

Celá situace budí řadu otazníků, proč opět město něco na poslední chvíli. Radní se hájí, že je to cele v souladu s politikou TOP 09 v Praze zajistit městské služby jednou servisní městskou akciovkou místo "socialistických příspěvkovek" a outsourcingu fungující jako "pračka na prachy".

Pozoruhodné je, že za tři roky, kdy byla TOP 09 u moci, se vše koncentrovalo do posledních týdnů kolem voleb. Uvidíme, co se bude dít za pár týdnů, měsíců. Jestli Praha bude mít podle plánu silnou městskou servisní firmu spravující spalovnu, svoz odpadu, ale i třeba úklid ulic, nebo jestli bude za rok spalovna či celé Pražské služby patřit někomu jinému.

Je veřejně známá informace, že smlouva na svoz odpadu skončí v říjnu, stejně známá je informace, že město nechce vypsat soutěž a snaží se mít stoprocentně vlastněnou firmu. Byznys s odpady je velmi atraktivní, vlastnit menšinový podíl ve firmě, která má spalovnu, může být z mnoha důvodů zajímavé. Město narychlo spíchnutým řešením provokuje, není divu, že byznys projeví zájem o tak lukrativní oblast. Rada svou politikou každopádně umožnila strčit nohu do dveří k městskému odpadovému hospodářství podnikateli, který si snahu města vytěsnit ho z pražských služeb nenechá líbit.

Takže plánované spolknutí Pražských služeb městskou akciovkou TSK trikem přes pacht ještě může Prahu přijít draho a s láskou budeme vzpomínat na opencard.

Autor: David JarešFoto: Karel Šanda, Robert Sedmík, ČTK , Robert Zlatohlávek, Štěrba Martin, Peška Stanislav, TOP 09

Další čtení

ilustrační foto: Zuzanka

Jako obrácený babybox. Dovnitř mrtvého mazlíčka a dostanete popel

Domácí
7. 5. 2025

Jsme optimisté. Češi vidí svou budoucnost dobře, ve světě už tolik ne

Domácí
7. 5. 2025
Zásah hasičů při požáru panelového domu v Ostravě

V Ostravě vybuchl panelák. Deset lidí zraněných. Vyražená okna a dveře

Domácí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ