Poslanci nebo senátoři, kteří po volbách opustí klub strany, za niž je lidé ve volbách zvolili, by měli přijít o svůj mandát. V návrhu, který na svém středečním jednání projedná vláda, to požadují poslanci z řad KSČM spolu s požadavkem na odebrání mandátu odsouzeným zákonodárcům.
"Je to občan, který na základě právní úpravy dává při volbách svůj hlas straně, popřípadě kandidátovi na jejich kandidátní listině. Přejde-li zvolený kandidát v průběhu svého působení v parlamentu do jiné politické strany či poslaneckého (senátorského) klubu v průběhu volebního období, lze pak tento krok považovat za deformování rozhodnutí občana-voliče," uvádějí komunističtí poslanci.
Z této logiky by se měl poslanec nebo senátor svého mandátu vzdát i nyní. Současná legislativa ale takový krok neumožňuje. Komunisté proto chtějí, aby možnost odejmout mandát měla politická strana nebo hnutí, za niž byl poslanec nebo senátor zvolen. Podle předlohy by byla oprávněna podat návrh na zbavení mandátu u příslušného soudu.
"Kromě porušení slibu by důvodem odejmutí mandátu bylo i to, že poslanec nebo senátor přejde do jiného klubu nebo přejde do jiné politické strany, čímž ve svém důsledku přestal hájit zájmy svých voličů, kterým právní systém nedává prakticky žádnou možnost jej mandátu zbavit," tvrdí poslanci. Připouštějí, že není možné, aby o ztrátě mandátu rozhodovali lidé, toto rozhodnutí by podle nich proto mělo příslušet dané politické straně, za kterou byl kandidát zvolen.
Předloha se snaží ošetřit také aktuální a velmi diskutované téma ztráty mandátu v případě pravomocného odsuzujícího rozsudku. "Jde o logický požadavek vyplývající z požadavku na morální a občanský profil zastupitele zákonodárného sboru," tvrdí poslanci. Předešlo by se podle nich potížím, ke kterým by nutně došlo v případě, že by poslanec nebo senátor nastoupil výkon nepodmíněného trestu odnětí svobody, aniž může být při výkonu mandátu nahrazen.