Prezident teď <span>Lisabon podepsat musí,</span> řekl soud

Domácí
3. 11. 2009 12:52
Z jednání Ústavního soudu.
Z jednání Ústavního soudu.

Prezident lisabonskou smlouvu podle soudu podepsat musí.Ústavní soud podrobně vysvětlil, že lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou. A udělal i něco navíc: Řekl, že prezident už nesmí s podpisem nové euroústavy otálet. Hrad zatím mlčí.

Ve dvouhodinovém odůvodnění, proč ústavní soudci rozhodli o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem, zazněla i jedna velmi důležitá věta: prezident je z ústavy povinen bez zbytečného odkladu ratifikovat.

Ještě nedávno se totiž Klaus domníval, že rozhodnutí, zda podepíše Lisabon, je čistě na něm. "Samozřejmě že ratifikovat nemusí," řekl v rozhovoru pro časopis TÝDEN jeho tajemník Ladislav Jakl.

ČTĚTE TAKÉ: Lisabon je v souladu s ústavou, rozhodli soudci
                        Politici čekají rychlý podpis, Liška přinese inkoust

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.Kdy a zda vezme Václav Klaus do ruky pero a ukončí evropské čekání na ratifikaci, zatím není jasné. "Pan prezident se k tomu nepochybně vyjádří, Ústavní soud nerozhodl překvapivě. To je asi tak všechno, co k tomu mohu teď říct," řekl po skončení soudu šéf Klausovy kanceláře Jiří Weigl. Kdy může veřejnost očekávat reakci prezidenta, nechtěl Weigl říct s odůvodněním, že je momentálně v Brně a prezident dlí v Praze. "Těžko mohu předvídat jeho reakce. To se zeptejte prezidenta," poradil Weigl novinářům na chodbě Ústavního soudu.

Snad koncem listopadu

Brzké podepsání lisabonské smlouvy nicméně očekává předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS): "Časový harmonogram určí pan prezident, předpokládám, že konec listopadu by měl být tím termínem," řekl.

Co řekl Ústavní soud o povinnosti prezidenta

"Ústavní soud vyšel z toho, že pochybnosti o ústavnosti sjednané mezinárodní smlouvy je třeba odstranit bez zbytečného odkladu, a to s ohledem na pravidla dobré víry v mezinárodních vztazích a s ohledem na z ústavy vyplývající povinnost prezidenta republiky bez zbytečného odkladu ratifikovat mezinárodní smlouvu, která byla řádně prezidentem republiky nebo vládou z jeho pověření sjednána a s jejíž ratifikací vyslovil souhlas demokraticky zvolený zákonodárný sbor."

Zástupce vlády u Ústavního soudu, ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, přivítal rozhodnutí soudců s úlevou.

Zejména ho nejspíš potěšila věta předsedy Ústavního soudů Pavla Rychetského: "Tímto nálezem jsou vyvráceny pochybnosti o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem a odstraněny formální překážky její ratifikace." V překladu to znamená, že už žádná další stížnost k Ústavnímu soud být podána nemůže.

To uznává i největší protilisabonský odpůrce, senátor Oberfalzer (ODS), i když s rozhodnutím soudců logicky spokojen není. "Tímto podáním naše možnosti končí, žádné další kroky nezvažujeme," řekl Oberfalzer.

Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Kroupy až dva centimetry, varuje výstraha. Platí pro sever a východ země

Domácí
2. 5. 2025
Ilustrační foto

Na středních školách začaly testem z matematiky státní maturity

Domácí
2. 5. 2025
Partyzánská obec Javoříčko, 9. dubna 1975. Stejný osud jako Lidice potkal na samém konci války, 5. května 1945, obec Javoříčko na Olomoucku. Na snímku jsou děti z místní mateřské školy u památníku obětí.

Masakr v Javoříčku. Nacisté se pomstili pancerfausty, granáty a ohněm

Domácí
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ