Zemanův comeback by většina Čechů neocenila. Zjistil to průzkum Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP) z tohoto týdne. Proti bylo 62 procent lidí z 9740 dotázaných v tomto týdnu. Zemana zpět v politice logicky nechtějí převážně voliči ODS, ale také poměrně významná část voličů ČSSD. Zeman ale radí dál.
Návrat bývalého premiéra a expředsedy ČSSD do aktivní politiky si naopak přeje 21 procent dotázaných (70 procent z nich tvoří voliči ČSSD a překvapivě 20 procent voliči ODS). Statistická chyba je podle SANEP 2,5 procenta.
ČTĚTE TAKÉ: Přátelé Miloše Zemana podtrhávají nohy Paroubkovi
Ještě hůře by podle průzkumu lidé nesli, pokud by se chtěl stát prezidentem. V případě jeho kandidatury by jej podporovalo pouze 13 procent dotázaných, a to z řad voličů ČSSD a KSČM.
Drtivá většina z dotázaných (74 procent) by si Zemana na Hrad nezvolila. Právě snaha prosadit expremiéra ČSSD na post budoucí hlavy státu, je hlavním cílem sdružení Přátelé Miloše Zemana, které vzniklo před necelými dvěma lety. Figurují v něm jména bývalých členů Zemanova kabinetu. Sám Zeman se případné kandidatuře nebrání, podmiňuje ji však přijetím změn v ústavě, které by umožnily přímou volbu českého prezidenta.
"Z politiky se stala džungle a boj o koryta. Těm, co si to nepřejí, se směju a těm, co si to přejí hlasitě fandím," řekl v České televizi Zeman.
ČTĚTE TAKÉ: Zemanův návrat se přiblížil? Už má i jméno strany
Byl to dobrý předseda
Průzkum ale ukázal, že lidé si Zemana pamatují jako velmi schopného šéfa ČSSD, i trochu rozporuplně na něj vzpomínají jako na premiéra. Jako dobrého předsedu sociální demokracie jej po sedmi letech ohodnotilo 63 procent respondentů. Kromě příznivců ČSSD Miloši Zemanovi kladné hodnocení dali i voliči ODS, kteří sice sociální demokraty nevolili, ale patrně jej vnímali jako respektu hodného soupeře.
Méně než polovina dotázaných (42 procent) hodnotí Zemana kladně jako bývalého premiéra. Naopak 37 procent si myslí, že byl Miloš Zeman ve svém funkčním období špatným premiérem. Celá pětina lidí ovšem neví, jak bývalého premiéra ohodnotit. "Jeho největšími příznivci jsou voliči ČSSD, což by mohlo poukazovat na jejich možnou nespokojenost se stávajícím předsedou Jiřím Paroubkem," uvedl Oldřich Zajíc, tiskový mluvčí SANEP.
Miloš Zeman minulý týden prozradil název strany, kterou by, pokud by se do politiky vrátil, založil. Strana práv občanů ale vznikne jen tehdy, pokud se Zemanovi splní tři požadavky: vznikne velká koalice, ekonomická krize uvrhne Českou republiku do bídy, hlava státu bude volena přímo. Naposled pro ČT uvedl, že by si již nesedl do poslanecké sněmovny a nechtěl by brát za působení v politice žádný plat. "Mám mírně nadprůměrný důchod asi třináct tisíc korun a to mi stačí," prohlásil Zeman.
ODS i ČSSD se musejí vzdát ikon
Zeman se ale nevzdává role komentátra politické scény z Vysočiny, což potvrdil i v neděli, kdy byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Podle něj politické strany dosud neudělaly nic pro řešení hospodářské krize. A hned navrhl první opatření.
"Strany by se měly vzdát svých ikon: ODS rovné daně a ČSSD pitomého šrotovného a také 13. důchodu. Ten není nic jiného než spotřeba a vábnička na starší voliče. A není to ani plný důchod," řekl Zeman s odkazem, že kdyby stát raději za peníze začal stavět domy s pečovatelskou službou, udělal by pro starší generaci víc.
Ani jedna ze stran na něj ale, zdá se, nedá. Exministr průmyslu Martin Říman (ODS) míní, že rovná daň přináší větší výběr daní, a pokud by se zrušila, pak by znovu začalo přibývat případů daňových úniků. "Navíc je to skutečná ikona, ODS ji poprvé vepsala do programu v roce 1998," připomněl. Jeho soupeř v televizní debatě místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach naopak odkázal na vládu. "Šrotovné má v rukou pouze ona, záleží na ní, zda ho zavede," uvedl. Jeho ČSSD však šrotovné protlačila sněmovnou i přes nesouhlas prezidenta.
Foto: Robert Zlatohlávek