Školné bude a budou s ním hospodařit školy. Trojkoalice po týdnu opět zopakovala, že od poplatků za vysokoškolský diplom nehodlá ustoupit, přestože ji za to opakovaně kritizovala ČSSD.
"Je potřeba zavést spolupodíl studentů na vzdělání," uvedl na brífinku po jednání Petr Nečas z ODS. Školné by podle něj mělo odrážet i poptávku po vysokých školách.
"Školy si tím budou moci regulovat počty uchazečů," dodal Radek John z Věcí veřejných. Proto by školy, o které je velký zájem, měly nastavit nejvyšší možné školné, tedy deset tisíc korun za semestr. Naopak ty, které trápí nedostatek studentů, by je mohly nalákat na nižší poplatek za studium.
K TÉMATU: Dohoda o programu koaliční vlády bude do 7. července
Návrh na dělení ministerstev: ODS 7, TOP 09 a VV po 4
Nečas opět zdůraznil, že zavedení školného bude předcházet vznik systému studentských půjček, spoření a stipendií a zároveň speciálních půjček určených na pokrytí životních nákladů během studia.
K9 nakonec dala přednost odloženému školnému před přímým, které by studenti platili už v průběhu studia. "Absolvent bude půjčku na školné splácet až po ukončení studia, poté, co dosáhne výše průměrného platu," upřesnil Nečas. Vzápětí připustil, že někteří vysokoškoláci na takový plat nikdy nedosáhnou a půjčku tedy nesplatí. "Potom ji bude muset zaplatit stát," dodal.Výši školného, které poputuje přímo do kas vysokých škol, si budou určovat především školy samy. Nečas zároveň slíbil, že školné se nebude týkat studentů, kteří v době, kdy zákon vstoupí v platnost, už budou na vysokých školách. Ze systému půjček a stipendií však už budou moci profitovat i oni.
Na rozdíl od ODS a VV prosazovala TOP 09 celou dobu přímé školné. "Koaliční jednání jsou kompromisní jednání, kde se musíme dohodnout," řekl k tomu předseda strany Karel Schwarzenberg. Pro TOP 09 prý bylo především důležité, že výborní studenti budou za své výsledky odměněni prospěchovými stipendii.
Dalším bodem dnešního koaličního jednání byla redukce počtu funkcionářů ve sněmovně. Konečnou strukturu nové sněmovny představí K9 ve čtvrtek. "Chceme limitovat počet parlamentních výborů a jejich místopředsedů a zrovna tak počet podvýborů a jejich místopředsedů, aby nedošlo k tomu, že co člen výboru, to funkcionář," řekl po úterním jednání Nečas s tím, že o omezení funkcí v dolní komoře parlamentu budou jednat i s opozicí.
Přehled evropských zemí, kde studenti platí školné: |
|
"Když jste v minulém volebním období sečetli členy všech výborů, podvýborů, komisí a delegací, zbylo vám jen asi třicet obyčejných poslanců," upozornil na přehršel funkcí ve sněmovně Nečas. "Mnoho podpředsedů bylo přitom ustanoveno jen proto, aby se pro některé lidi našlo místo," přidal se ke kritice John.
Zástupci ODS, TOP 09 a VV dnes probrali i obří ekozakázku. "Jsme připraveni se dohodnout na kompromisu tak, aby České republice nehrozily arbitráže," okomentoval společné stanovisko K9 Nečas. John Nečasova slova ještě upřesnil: "Obálky s nabídkami se otevřou. Ale to automaticky neznamená, že bude některá z nich přijata," doplnil šéf VV.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková