Sobotkovi radí i exministr Mertlík. A další třicítka lidí

Domácí
13. 3. 2014 11:25
Bohuslav Sobotka na snímku s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.
Bohuslav Sobotka na snímku s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

Mezi poradci premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou právník Jan Kudrna, ekonom a někdejší ministr financí Pavel Mertlík, prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech, akademik Jiří Witzany, vědkyně Eva Syková nebo onkolog a někdejší stínový ministr zdravotnictví Jan Žaloudík. Tým, v němž budou tři desítky lidí, novinářům představil jeho šéf, expremiér Vladimír Špidla.

"Snažili jsme se vytvořit strukturu tak, aby zvládla svůj úkol. A získat lidi, o jejichž kompetenci jsme naprosto přesvědčeni," řekl Špidla. Jeho zástupkyní bude členka Oranžového klubu sociální demokracie Anna Kárníková. Expertem na politické otázky bude Ota Novotný, poradcem pro životní prostředí pak Petr Petržílek.

"Je logické, že jsme čerpali z odborné komice ČSSD, což je struktura, kterou ČSSD nedokáže dostatečně efektivně využívat," dodal Špidla. Další premiérovy poradce získal Špidla z Masarykovy demokratické akademie, což je myšlenkový trust sociální demokracie.

Podle šéfa týmu řada poradců bude pracovat bezplatně nebo na částečné úvazky. Rozpočet na skupinu činí 480 tisíc korun měsíčně, za doby vlády premiéra Petra Nečase (ODS) to podle Špidly bylo 800 tisíc korun za měsíc.

Předseda vlády Sobotka chtěl, aby v týmu byli poradci pro všechny ministerské oblasti. Odborník na ústavní právo Kudrna se chce zaměřit na změny pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, evropskou integraci a její promítnutí do ústavy nebo otázky referenda. Emeritní rektor ČVUT Witzany chce v oblasti vědy zlepšit čerpání ze strukturální fondů Evropské unie a zapojit česká pracoviště do mezinárodní výzkumné struktury.

Bývalý ministr financí Mertlík bude externím poradcem, jehož úkolem je stanovit priority, které by vláda měla plnit. Jako jeden z cílů vidí podporu zaměstnanosti, další metou bude připravení budoucího vstupu České republiky do eurozóny. "Máme před sebou perspektivu hospodářského růstu, eurozóna se stabilizovala, je dobrá doba a je třeba ji využít," uvedl Mertlík.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

ilustrační foto

Teploty na Šumavě spadly k mínus deseti. Padly i historické rekordy

Domácí
7. 5. 2025

Nová droga v Česku děsí, zabíjí už špetka. Uzavřeli kvůli ní i stanici metra

Domácí
7. 5. 2025

Sněmovna přes odpor ANO posunula ke schválení národní park Křivoklátsko

Domácí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ