Předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že ve středu schválený rozpočet pro příští rok je "děsivý" a vláda premiéra Jana Fischera by měla zvážit další existenci. Místopředseda ODS Nečas uvedl, že nefunguje koncept kabinetu s podporou ČSSD, ODS a SZ.
Předseda vlády se podle Nečase musí rozhodnout, zda se hodlá ve sněmovně opřít o menšinu, které jde o boj s rostoucím deficitem, či mu jde o setrvání ve funkci s pomocí parlamentní levice. "Přístup ODS a sociální demokracie k problematice veřejných deficitů je diametrálně odlišný," upozornil Nečas. Sněmovna ve středu přijala rozpočet na rok 2010, ovšem s levicovými pozměňovacími návrhy za více než 12 miliard korun. Vyjádření ODS vyzývající vládu ke zvážení její další existence označil premiér Fischer za silné výroky. Nechává si prý čas na analýzu.
ČTĚTE TAKÉ: Janota hrozí demisí. Levice prosadila změny v rozpočtu
Janota není bůh
Rozpočet prošel. Vyhrála ČSSD, učitelé a zemědělci
Sněmovna navýšila peníze na platy státních zaměstnanců, na provoz sociálních služeb a přímé platby zemědělcům. Výtkou vlády na adresu návrhů sociální demokracie bylo přitom to, že skrytě navyšují schodek rozpočtu. ČR by měla hospodařit se schodkem 163 miliard korun. ODS před hlasováním odešla ze sálu, vyhověla tak přání vlády, že i pozměněný rozpočet je méně špatnou variantou než rozpočtové provizorium.
Ministr financí Eduard Janota hovořil o zklamání a pocitu marnosti, premiér Jan Fischer uvedl, že vláda nynější situací ještě zhodnotí. Nečas je přesvědčen, že pokud by Janota vážně pohrozil odchodem z funkce v případě přijetí pozměňovacích návrhů, mohla situace vypadat jinak. Podle České televize se Janota objednal na pondělí po vládě k premiérovi. Naznačil přitom, že zvažuje další setrvání ve funkci. Důvodem je jeho zklamání z jednání o rozpočtu.
Pokud se Fischer vysloví pro další boj se schodkem rozpočtu, nemají podle Nečase ve vládě co dělat nominanti ČSSD, která změny v rozpočtu prosadila. Premiér by měl také jasně říct, že podá demisi, pokud sněmovna schválí další zákony deficit zvyšující, například ty, které se týkají nemocenské, důchodů, či novelu služebního zákona.
"Je to věc ministerského předsedy Fischera a celé vlády. Ministři nominovaní ODS nic špatného neudělali," zdůraznil Topolánek v textové zprávě z USA. Připomněl, že na několika ministerstvech jsou v náměstkovských funkcích lidé hlásící se k TOP 09, která proti rozpočtu hlasovala. Nečas zdůraznil, že pokud se Fischer rozhodne rezignovat na princip boje s výší schodku veřejných financí, "je naprosto logické a korektní, že se opře o levicovou většinu, která momentálně ve sněmovně je". Pak prý ale nemůže počítat s podporou a tolerancí občanských demokratů.
Premiér Fischer odpoledne odletěl na jednání Evropské rady do Bruselu. Nečas zároveň zdůraznil, že ODS by ve středu ve sněmovně zřejmě hlasovala proti pozměněnému rozpočtu, pokud by premiér poslance občanských demokratů výslovně nepožádal o to, aby přijetí rozpočtu umožnili.
"Nepřipadáme si jako sirotci, nejsme malé děti," reagoval pak na otázku, zda ODS při politickém vyjednávání o rozpočtu netížila nepřítomnost předsedy strany v parlamentu i České republice. "Nevšiml jsem si, že by můj hlas chyběl. Už když jsem se vzdával mandátu, tak jsem věděl, že v následujících měsících půjde především o bolševizaci sněmovny a destrukci všeho pozitivního," reagoval sám Topolánek.
Rozpočet se nelíbí ani prezidentovi
Státní rozpočet na příští rok, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna.kritizoval i prezident Václav Klaus. Rozpočet podle něj má příliš vysoký deficit, což dále prohlubuje krizi veřejných financí. "Považuji ten deficit za zoufale špatný, ale nevidím dobré řešení," řekl Klaus. Problém deficitních rozpočtů je podle něj zanedbáván už od roku 2002 a náprava je rok od roku těžší.
ČTĚTE TAKÉ: Analytici o rozpočtu: Politici záměrně klamou veřejnost
Sněmovna o rozpočtu: Janota varuje před zadlužením
Škody ekonomice podle něj navíc přinesou i úsporná opatření, protože budou mít špatný vliv na poptávku. Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostane na úroveň 5,7 procenta.
Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK