V ODS se ozývá z regionů: <span>Stop smlouvě z Lisabonu</span>

Domácí
11. 7. 2008 10:00
Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.
Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.V řadách ODS přibývá hlasů volajících po stopce pro lisabonskou smlouvu. Po krachu evropského dokumentu v Irsku už několik oblastních sdružení občanských demokratů vyzvalo vládu, aby přerušila ratifikaci. Informoval o tom server iDnes.cz.

Jednou z místních organizací, která vyzvala vedení ODS k přerušení ratifikace je Polabí na Pardubicku, jehož členkou je poslankyně Alena Páralová. "Naše místní sdružení přijalo usnesení, ve kterém doporučuje vedení ODS zastavit proces ratifikace," uvedla zákonodárkyně.

DÁLE ČTĚTE: Summit EU: Ne irskému ne, ale řešení v nedohlednu

S podobnou iniciativou se ozvali také konzervativci ze Žďáru nad Sázavou, za něž je v parlamentu Miroslava Němcová. "Měli jsme oblastní sněm a jeden z členů tam navrhl usnesení, které výkonnou radu ODS vyzývá, aby se nepokračovalo v ratifikaci lisabonské smlouvy," řekla iDnes.cz Němcová.

Co je lisabonská smlouva

Smlouva má místo neschválené euroústavy reformovat instituce EU.

 

Nově zavádí cosi jako společného ministra zahraničí a prezidenta EU: konkrétně představitele pro zahraničí a bezpečnost, resp. předsedu Evropské rady, který by byl volen na dva a půl roku.

 

Počet členů Evropského parlamentu snižuje o 34 na 751.

 

Rozděluje také pravomoci mezi EU a členské státy s možností jejich obousměrného přenosu - tzv. oboustranné flexibility.

Poté, co před měsícem odmítli evropskou smlouvu v referendu Irové, přibylo i odpůrců textu mezi senátory z ODS. Teplický Jaroslav Kubera se nechal slyšet, že za poslední dobu se skupina „nepřátel“ smlouvy rozšířila minimálně o čtyři zákonodárce.

Nesouhlas s lisabonskou smlouvou není u ODS nic nového. Většina jejích politiků tvrdí, že jde jen o mírně upravenou euroústavu a že speciálně po neúspěchu v Irsku by se s ratifikací v národních parlamentech mělo přestat.

Byli to ostatně senátoři ODS, kteří prosadili, aby se český parlament ke schvalování lisabonské smlouvy vrátil až tehdy, kdy její ústavnost prozkoumá Ústavní soud. Roli hraje i to, že velkým bojovníkem proti dokumentu je i prezident Václav Klaus.

DÁLE ČTĚTE: Senátoři poslali smlouvu z Lisabonu k soudu

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: - lkr -

Další čtení

Hoří les (ilustrační foto)

Lesní požáry jsou tady. Hasiči právě jeden dohasili v Českém Švýcarsku 

Domácí
1. 7. 2025

Česko má nově jednotnou definici domácího násilí, pomůže chránit oběti

Domácí
1. 7. 2025

Policii už nevolejte. Nutné je to nově až od nehod nad 200 tisíc

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ