Prezident Miloš Zeman navrhl, aby společnost RPG Byty postoupila 44 tisíc bývalých bytů OKD, nejlépe Moravskoslezskému kraji. Z výnosů z bytů, které podle Zemana činí zhruba 1,2 miliardy korun ročně, by se financovala útlumová těžba v dole Paskov.
Anketa:
Měl by podle vás stát svou finanční podporou oddálit zavření dolu Paskov?
Zeman podpořil plán vlády, aby důl byl v provozu do roku 2016, je podle něj však třeba získat na financování útlumu těžby peníze.
RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 od společnosti Karbon Invest spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala. RPG Byty patří do skupiny BXR, která vlastní důl Paskov.
"Navrhl jsem proto při jednání s premiérem Jiřím Rusnokem a zástupci zainteresovaných stran, aby společnost, která získala poněkud podivným způsobem tento bytový fond, odstoupila tento bytový fond například Moravskoslezskému kraji a aby z výnosů tohoto bytového fondu byl do roku 2016 financován onen zmíněný útlumový program," řekl Zeman.
Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že prezidentovo vyjádření na tiskové konferenci nebude firma komentovat. Firma podle něj očekává, že partnerem pro další jednání bude premiér a příslušní resortní ministři. "Slova pana prezidenta z tiskové konference nám dovolte nekomentovat," dodal Síbrt.
NWR minulý týden oznámila, že hodlá ke konci roku 2014 uzavřít důl Paskov, kde pracují asi 3000 lidí. Náklady na těžbu uhlí na dole převyšují tržní ceny suroviny. K delšímu provozování dolu je společnost ochotná pouze v případě, že se stát nebo kraj bude na takzvané sociální těžbě finančně podílet. Roční provozní ztráta na Paskově je podle NWR 1,5 miliardy korun.. |
Premiér Rusnok prezidenta informoval o záměru vlády najít v zahraničí strategického investora, který by pomohl vyřešit problém nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji. Kvůli hledání partnera se prý za hranice státu vypraví ministr průmyslu Jiří Cienciala. "Investor by měl podnikat v takových segmentech, které by umožnily snadnou rekvalifikaci propuštěných horníků z dolu Paskov," uvedl Zeman.
Prezident také naznačil, že odpovědnost za současnou situaci okolo OKD a dolu Paskov nese sociální demokracie. "V roce 2004 (nejsilnější stranou ve vládě byla ČSSD v čele s premiérem Vladimírem Špidlou - pozn. red.) tato společnost jako jakýsi návdavek k doprivatizaci OKD převzala přibližně 40 tisíc bytů. Podle informací, které jsem dostal, byly byty prodány za jednu desetinu původní ceny a stát při transakci zastupovala tatáž advokátní kancelář, která zastupovala pana Bakalu," řekl Zeman.
"Politickou odpovědnost nenese současná vláda," odpověděl Zeman na otázku, kdo je podle něj za současnou situaci zodpovědný. "Mluvil jsem o roce 2004. Kdy byly podepsány základní dokumenty a já teď nechci zpochybňovat cenu, za kterou doběhla doprivatizace OKD, protože ta se týkala skutečně těžební činnosti, ale chci zpochybnit to, co už jsem zmínil, to znamená jakýsi dárek panu Bakalovi v podobě bytového fondu v rozsahu čtyřiceti tisíc bytů. Ten, kdo tento dárek dojednával, je obecně znám," dodal Zeman s narážkou na současného předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku, jenž v roce 2004 působil ve Špidlově vládě coby ministr financí.
Došlo podle něj k porušení dvou bodů. Jeden se týkal smlouvy z roku 2004, kdy se společnost zavazovala sociálně a ekologicky utlumovat činnost, což minimálně v sociální oblasti u dolu Paskov neplatí. "Za druhé existoval veřejný příslib pana Bakaly k prodeji zhruba čtyřiceti tisíc podnikových bytů a tento veřejný příslib nebyl splněn," míní Zeman. Společnost RPG byty hospodaří s ročním ziskem 1,2 miliardy korun. Po dostoupení by z výnosů těchto bytů mohl být důl Paskov do roku 2016 financován.
Kromě ČSSD se Zeman natvrdo pustil i do samotného Bakaly. "Společnost New World Resources, která je stoprocentním vlastníkem OKD, zaznamenala výrazný pohyb cen akcií na burze. Ceny akcií společnosti klesly na pět procent původní hodnoty," řekl Zeman. Přesto si podle něj tato společnost nedávno vyplatila dividendu ve výši šesti miliard korun, kterou mohla věnovat na rozšíření svého rezervního fondu. Navíc má podle Zemana společnost dluhopisy v celkové výši 18 miliard korun. "Všechna tato fakta nesvědčí o jejím řádném hospodaření, zatímco ve stejném regionu jsou podniky, které hospodaří velmi dobře," dodal Zeman.