Záblesk vzdoru. Kalousek bude mocnější než Schwarzenberg

Domácí
28. 11. 2015 16:12
Miroslav Kalousek na celostátním sněmu TOP 09.
Miroslav Kalousek na celostátním sněmu TOP 09.

Po diskusi, zda měnit stranické stanovy kvůli personální změně v čele TOP 09, se delegáti sněmu v pražském hotelu Don Giovanni přiklonili k původnímu návrhu, aby pravomoci dosud patřící prvnímu místopředsedovi přešly na předsedu. Organizační stránku vedení TOP 09 tak bude mít zřejmě nadále v kompetencích Miroslav Kalousek. V čele TOP 09 vystřídá v neděli Karla Schwarzenberga, který bude nadále čestným předsedou.

V odpolední části sněmu delegáti krátce probrali programový dokument nazvaný Svoboda, právo, bezpečí. Při následné diskusi o stanovách zaznělo, že by se neměly měnit kvůli přepřahání v čele strany. Dosud platilo, že odcházející Schwarzenberg stranu reprezentoval navenek, Kalousek řídil její organizaci. Změna, kterou nakonec delegáti schválili, podle jednoho z řečníků degraduje post prvního místopředsedy.

Volby vedení má sněm naplánované na neděli. Kalousek nemá ve volbě předsedy protikandidáta. Nominaci do funkce prvního místopředsedy získal pouze dosavadní místopředseda Marek Ženíšek. Po dvou nominacích do funkcí místopředsedů mají po krajských nominacích dosavadní místopředsedkyně Helena Langšádlová, poslankyně Markéta Adamová, další dva dosavadní místopředsedové Leoš Heger a Pavol Lukša a člen předsednictva Tomáš Tesař. S jednou nominací jdou do nedělních voleb poslankyně Jitka Chalánková a poslanec Václav Horáček.

"Bude tam mnohem víc žen a omladí se to, což obě věci jsou velmi důležité, protože, jak jsem řekl, jsem proti dědkokracii. Moje generace by vůbec měla odcházet z politiky. Musíme být pozorní, protože republika se za to čtvrtstoletí zásadně velice změnila, a na to musíme reagovat. Prostě trvat na svých zásadách, to je konzervativní, ale nebýt konzervy. Prostě vnímat, co se děje," řekl Schwarzenberg k nedělním volbám.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Tkáčik Tomáš

Další čtení

Studenti zdravotnictví budou moci dřív do nemocnic, novela nabyla účinnosti

Domácí
22. 8. 2025

Pro Pavla stále není aktuální téma, zda bude obhajovat, vliv budou mít i volby

Domácí
21. 8. 2025
ilustrační foto

Češi nezapomínají! Stovky lidí dorazily na výročí okupace před ruskou ambasádu

Domácí
21. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ