Ve svém posledním projevu k výročí republiky prezident Václav Klaus zúčtoval s většinou jevů, které po deset let ve funkci označoval za nebezpečné. Značnou část věnoval blamáži kolem státní podpory pro fotovoltaické elektrárny. Posluchačům se snažil dodat odvahy, aby řešili problémy své země.
Okamžitě po skončení prezidentského projevu k výročí vzniku republiky se v internetových diskuzích začala objevovat otázka, zda náhodou nešlo o program nové politické strany či řeč před opětovným zvolením předsedou ODS.
Václav Klaus se ve svém projevu vymezil vůči většině svých tradičních nepřátel. Nešetřil aktivisty, novináře, úředníky a vládu Petra Nečase, která by podle něj měla omezit byrokracii a mandatorní výdaje, nikoli se zaměřovat na zvyšování daní.
Hlava státu nejprve vládu pochválila za správnou snahu stabilizovat veřejné finance. Pak zmínila krajské volby, které ukázaly, že se o správnosti své politiky vláda nepřesvědčila občany. A jmenoval příčiny, proč se vládám dostává nepochopení.
"Za téměř deset let ve funkci prezidenta republiky mi byly k podpisu předloženy desítky či spíše stovky zákonů, které přispívaly k našemu zadlužování a k nárůstu moci úřadů všeho druhu," prohlásil prezident.
Jako příklad nesmyslných norem uvedl zákony, které vedly k boomu fotovoltaického byznysu. Z jejich vzniku viní nevládní organizace. "Naše zákony umožnily ničím neospravedlnitelné zisky těm, kteří se při přípravě těchto zákonů dokázali rychleji orientovat, nebo si je dokonce ušili sobě na míru," upozornil Klaus.
Vyzval vládu, ať dál omezuje zadlužování, ale ne tím způsobem, jak to dělala dosud - tedy zvyšováním daní. Měla by podle něj ohlídat výdaje na byrokracii, jak se to povedlo například ve Slovinsku. Zaměřit by se měla i na mandatorní výdaje, do nichž se mimo jiné počítají i náklady na důchody a na platy státních zaměstnanců.
"Hledat zdroje pro jejich financování ve vyšším zdanění firem i jednotlivců efekt nepřináší a ekonomické a finanční problémy to jen prohlubuje," míní prezident. Klaus se rovněž znepokojuje nad klesající autoritou státu. Zákony a instituce podle něj ztrácejí váhu především u mladší generace.
"Vše, co je se státem spojeno, je dnes a denně zpochybňováno a zesměšňováno médii a na ně napojenými intelektuálskými a lobbistickými skupinami lidí, kteří nejsou svázáni žitím a každodenní poctivou prací v produktivní sféře ekonomiky, a proto na to mají čas a prostředky. Slabý stát jim k tomu dává obrovskou příležitost," je přesvědčen Klaus.
Ve společnosti podle něj roste lhostejnost, ale také násilí a extremismus. "Nedejme si vnutit představu, že se o své věci neumíme postarat, neboť nikdo jiný nemá motiv starat se o ně lépe, než my sami. A navíc jsme to již mnohokráte prokázali," nabádal prezident.
Ke konci projevu vybízel posluchače, aby se nespoléhali na to, že řešení přijde z vnějšku. "Nečekejme na novodobého mesiáše ani na peníze z evropských fondů. Nedejme si vnutit představu, že je naše domácí politika tak špatná, že musí přijít různá nedemokratická hnutí, občanské ´výzvy´, či ´osvícení jedinci´, aby naši zemi vedli a řídili. Bez demokratické politiky to není možné," sdělila hlava státu.
Celé znění projevu prezidenta Václava Klause naleznete ZDE.