V Praze startuje už třetí ročník festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Nabízí téměř stovku kulturních, společenských i sportovních akcí. Hlavním tématem letošního ročníku je coming out - tedy zveřejnění a přijetí své odlišné sexuální orientace. Vrcholem akce bude stejně jako v minulých letech sobotní karnevalový průvod městem.
Když Czeslaw Walek zakládal před třemi lety první Prague Pride, netušil, jak populární festival se z něho stane. Dnes ho lze charakterizovat jako most mezi východem a západem. "Ten pražský je takový mix toho aktivismu a boje za naše práva a zábavy a tím je unikátní," řekl televizi Barrandov.
Letošní ročník představí i horkou novinku, kterou je festivalový obývák na piazzetě Národního divadla. Podle kurátorky výstavy Kateřiny Saparové bude letošní ročník festivalu celkově velice pestrý: "Je to program od dvanácti hodin do večera každý den. Jsou to různé workshopy, představování LGBT organizací, koncerty nebo například představení moderního tance.."
Hlavním tématem Prague Pride 2013 je přijetí a zveřejnění odlišné sexuální orientace, což není pro homosexuály jednoduché. Své o tom ví i organizátoři Czeslaw Walek i Kateřina Saparová.
Druhá jmenovaná si své náklonnosti k ženám všimla až v 28 letech a zhruba rok to řešila sama. V té době si našla svoji první oficiální partnerku, rok nato přiznala svoji orientaci rodičům.
Walek zase dlouhou dobu měl přítelkyni, a proto pro něj následné "vyoutování" bylo o to těžší. První se se vším svěřil jí, pak svojí matce, a jediný, před kým homosexualitu tajil, byl jeho otec, který na to po dvou letech přišel sám.
Postoj české veřejnosti k homosexuálům vychází nejlépe ze všech bývalých komunistických zemí. Přesto je stále řada jedinců i aktivistů, kteří proti homosexualitě vystupují. Tradičně nejliberálnější jsou k sexuálním menšinám lidé v Praze. Naopak nejkonzervativněji se k nim staví na Vysočině.
Prague Pride je zlatým dolem i pro tzv. růžovou turistiku. Gayové a lesby jsou totiž během pobytu schopni utratit dvakrát tolik co běžní turisté.