Praha se zeptá lidí, zda se cítí bezpečně

Domácí
7. 6. 2015 09:32
Je v Praze bezpečno?
Je v Praze bezpečno?

Hlavní město chce opět zkoumat pocit bezpečí Pražanů, naposledy stejnou analýzu nechalo vypracovat v roce 2010. Zadalo dle oznámení na úřední desce magistrátu veřejnou zakázku na vypracování studie za 825 tisíc korun. Z poslední studie vzešlo, že se 78 procent obyvatel Prahy cítí v místě svého bydliště bezpečně.

V roce 2010 firma vedla rozhovory s 2750 obyvateli Prahy a 300 cizinci. Nejzávažnějšími problémy v Praze podle nich byly kriminalita v MHD a pouliční kriminalita, dále pak drogy, bezdomovectví a žebráctví.

Dlouhodobě klesalo vnímání závažnosti pašování a černého trhu, pouliční prostituce a squatterství. Naopak rostlo vnímání závažnosti u pouliční kriminality, mírný nárůst je také u bezdomovectví a žebráctví. U ostatních problému stagnace nebo mírný pokles vnímání jejich závažnosti.

Studie bude zjišťovat, jak moc jsou Pražané znepokojeni kriminalitou a z jakých osob mají strach. Výzkumníci se budou zajímat také o důvěru ve státní a městskou policii. Jedním z témat bude i volba bydliště z hlediska pocitu bezpečí, například s ohledem na umisťování negativně vnímaných sociálních služeb, třeba nocleháren pro bezdomovce.

Hotovou zprávu chce mít Praha do konce letošního října, zájemci o veřejnou zakázku se musí hlásit do 17. června. V závěrečné zprávě musí porovnat současný zjištěný stav s předchozími analýzami z let 2007, 2009 a 2010. Obdobný výzkum si Praha nechala vypracovat už v letech 1997, 1999 a 2001.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Horázný Josef

Další čtení

Podnik Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary postupně obnovuje lesní tůně v okolí města. Na snímku je tůň u Kolovského rybníka.

Karlovarské lázeňské lesy vybudovaly čtyři nové tůně, celkem jich mají 40

Domácí
18. 10. 2025
Spoluator Matyáš Habermann při odhalení lavičky malíře a ilustrátora Zdenka Rykra.

Chotěboř věnovala lavičku rodáku Rykrovi, výtvarníkovi a autorovi grafik

Domácí
Aktualizováno: 18. 10. 2025 21:39
ilustrační foto

Policisté nacvičovali zásah ve škole. Spletli si ale budovy a žáky vyděsili

Domácí
18. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ