Pražané jsou podle celorepublikového výzkumu s prací policie méně spokojeni než obyvatelé jiných regionů. Podle výzkumníků za to mohou „pražské černé brýle“. Image policie se však za poslední tři roky prý vylepšila. Jediné, v čem si policisté pohoršili, je nepřístojné chování, které je prý častější.
K tématu: Policie slaví. Podle průzkumu roste její prestiž
V Praze se prý cítí bezpečně 82 procent obyvatel a podle 67 procent Pražanů pracuje zdejší policie dobře. „Zpráva je příznivější, než jsme byli v minulých obdobích zvyklí,“ pochvaluje si šéf pražské policie Petr Želásko. Naráží tím zřejmě na výzkumy CVVM, které se opakují dvakrát ročně a podle nichž je s činností policie v místě bydliště spokojena jen mírně nadpoloviční většina lidí. Oproti poslednímu výzkumu policejního prezidia z roku 2004 si pražská policie polepšila o 10 procentních bodů: místo 56 je s ní spokojeno 67 procent lidí.
Přesto pražská policie zaostává: s její prací je spokojeno méně lidí než ve zbytku republiky (67% vs. 72%) a lidé se tu cítí méně bezpeční (82% vs. 88%). Výzkumníci to připisují „černým brýlím“, které Pražané mají, protože se většina zásadních případů řeší právě v jejich městě. „Máme tu čtvrtinový nápad trestných činů, ale jen sedminu policistů,“ připomněl Želásko.
Lidé by se podle výzkumu cítili bezpečněji, pokud by vídali na ulici častěji policejní hlídky a střežilo je víc kamer, podle Želáska to ale není snadné zařídit: jeho lidi prý zatěžuje byrokracie a povinnost dělat „ochranku“ při kulturních a sportovních akcích v metropoli. Pražské policii navíc už dnes chybí 500 lidí a další jsou ještě na odchodu.
Lidem chybí informace, policii prestiž
Praha za zbytkem republiky výrazně zaostává i ve spokojenosti s tím, jak policie informuje o své práci. I když si město i v tomto ukazateli polepšilo (31% vs. 28%), lidé si pořád připadají málo informovaní – republikový průměr je o 10 procentních bodů vyšší. Většina Pražanů (55%) si také myslí, že je Policie ČR nedostatečně technicky vybavená.
Práce u policie je v Praze vnímána jako podstatně méně prestižní než v ostatních regionech: pozitivně ji hodnotí jen 54 procent obyvatel (republikový průměr 67%). Podle Radka Jalůvky z agentury Ipsos Tambor, která výzkum dělala, to souvisí s nabídkou pracovních míst v hlavním městě i anonymitou metropole.
Oproti roku 2004 se prý policisté v Praze častěji chovají nepřístojně: stěžovalo si na to 42 místo dřívějších 38 procent obyvatel. V ostatních parametrech byla zjištění pro policii příznivější, pobyt na služebnách je pro lidi příjemnější a méně lidí prý v minulosti řešilo svůj problém s policií úplatkem.
Foto: ČTK