Rabování Čechů v pohraničí v létě 1945 je dějinná ostuda

Domácí
12. 7. 2015 13:28
Osidlování československého pohraničí (archivní snímek z roku 1947).
Osidlování československého pohraničí (archivní snímek z roku 1947).

Na osm set tisíc českých zlatokopů vtrhlo v létě před sedmdesáti lety do vesnic a měst, z nichž byli vyháněni čeští Němci. Mnoho Čechů ale v pohraničí v roce 1945 jen rabovalo. "Rozbíjeli a rozkopávali stavení, zdi a podlahy, a hledali, co je kde zakopáno," líčí dobová kronika, jak hledali poklady po Němcích.

Jste Češi a žijete v pohraničí, kde bylo po staletí doma i německé etnikum? A nebo obýváte byt či vilu po pražských nebo brněnských Němcích? Tak se zeptejte rodičů, prarodičů nebo pamětníků, jak vaše rodina po odsunu Němců z Československa k těmto majetkům vlastně přišla. Pokud se vám totiž někdo pokusí odpovědět reálně, moc pěkné vyprávění o téhle éře neuslyšíte. A potvrzují to i nově nalezené prameny, které ukazují Čechy v hodně špatném světle.

Pražský Národní archiv, karton číslo 80, fond České strany národně socialistické, strojopis z 29. července 1945. "Poznávám, co jsou to místní správní komise a místní národní výbory. Samý vyžírka a samý darebák. Prostě samé bahno," vylíčil tehdy nadřízeným poručík československé armády Bořivoj Kraus pravidla osidlování v německé vesnici Moldava v Krušných Horách. První čeští kolonizátoři zde podle dopisu rabovali doslova jako supi. "Kožichy, šaty, prádlo a všechno ostatní, člověk to ani nestačí sledovat. Prostě samá zlodějna," napsal zděšený poručík Kraus v listu adresovaném Komisi pro pohraničí. "Ti lidé jdou sem jedině s tím úmyslem, aby kde se co dá, ukradli. Hnusné."

Do pohraničí mířily desetitisíce zlatokopů hned po válce. Na zbídačelém a přelidněném moravském Slovácku byla například výzva k osidlování šířena už od 23. května 1945 a kronika Halenkovic uvádí, že jen z této obce odešlo 32 rodin. "Němci před vystěhováním museli nechati všechno, tak jak bylo. Mohli s sebou vésti jen tolik, kolik unesli v zavazadle. A tu, naši lidé, přijdouce do pohraničí, dopouštěli se ničení a krádeží národního majetku. Rozbíjeli a rozkopávali stavení, zdi a podlahy, a hledali, co kde je zakopáno, neboť Němci před odchodem mnoho věcí zakopali do země nebo zazdili. Též i někteří osídlenci z naší obce dopouštěli se rabování ze ziskuchtivosti. Bohužel jich bylo mnoho," dokumentuje kronika zvrácené metody osidlování. Část kolonizátorů se přitom záhy vracela na Slovácko s plnými trakaři nebo povozy.

Čtěte TÝDEN!* Proč vláda a osidlovací úřady dovolily v první fázi dosidlování pohraničí, jeho rabování, bezmezné ničení domů a další plenění?

* Kdo přicházel jako první do pohraničí?

* Léta se hovořilo, že osidlování území, z něhož byli vyhnáni Němci, bylo dějinnou spravedlností. Není to spíše dějinná ostuda, za kterou se ale Češi zatím moc nestydí?

* Kolik vesnic zůstalo v pohraničí bez nových osídlenců a postupně zanikly? Bylo jich 200, nebo přes 500?

* Jak souviselo vyhnání českých úředníků a vlastenců ze Sudet v roce 1938 (i za války ale žilo v pohraničí až 600 tisíc Čechů) s rabováním pohraničí v roce 1945 a v dalších letech?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 13. ČERVENCE 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ