Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová chce, aby ČR snížila počet romských dětí v někdejších zvláštních školách (dnes tzv. praktické školy), protože s pomocí státu by mohly navštěvovat klasickou výuku v základních školách. Někdejší zvláštní školy jsou určeny pro děti s lehkým mentálním postižením, nikoli pro školáky, kteří jej nemají a potřebují jen pomoci, uvedla Šabatová. Podle ní je například nutné snížit počet žáků ve třídách a pro děti z mateřských škol povinně zavést roční vzdělávací přípravku.
Ombudsmanka vítá, že připravovaná novela školského zákona zavede bezplatné podpůrné opatření pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Podle ní je dále nutné snižovat počty dětí ve třídách, aby se jim učitelé mohli více věnovat.
Romským dětem, ale i ostatním předškolákům, by podle ní pomohlo zavedení povinného roku předškolního vzdělávání. Nemělo by ale jít o nějakou zvláštní přípravku, ale o přípravu všech dětí na přechod z mateřinek do škol, doplnila Šabatová.
Připomněla, že před sedmi lety Evropský soud pro lidská práva odsoudil ČR za nepřímou diskriminaci romských dětí z Ostravska, protože musely navštěvovat zvláštní školu, i když k tomu nebyl důvod. Zástupci ČR tehdy neuměli soudu vysvětlit, proč v devadesátých letech tvořily romské děti na Ostravsku 56 až 70 procent žáků zvláštních škol. Soud nařídil, aby stát uhradil každému z 18 romských dětí, jejichž případy se zabýval, 4 tisíce eur (asi 110 tisíc korun) za zařazení do zvláštní školy.
Šabatová zdůraznila, že se od té doby situace v zemi příliš nezměnila. "Na problematiku vzdělávání romských dětí se mě ptá kdokoliv, s nímž se jako ochránkyně doma i v zahraničí setkám," uvedla. Připomněla, že letos v říjnu Evropská komise požádala českou vládu o vysvětlení, proč segregace romských dětí v základním školství v České republice pokračuje.
Ochránkyně upozornila, že špatná situace přetrvává. Její předchůdce Pavel Varvařovský udělal před dvěma lety výzkum v 67 bývalých zvláštních školách v ČR, z něhož vyplynulo, že romské děti v nich tvořily 35 procent žáků. Varvařovský zdůraznil, že "neexistuje vědecké zdůvodnění, podle kterého by u jednoho etnika existovala výrazně vyšší míra výskytu lehké mentální retardace než u zbytku populace". Podíl Romů mezi obyvateli ČR se odhaduje podle Šabatové na 1,4 až 2,8 procenta.