200 nejlepších univerzit Evropy: jediná z Česka je 170.

Domácí
10. 3. 2016 19:19
Budovy univerzity v Cambridge.
Budovy univerzity v Cambridge.

Žebříčku nejlepších evropských univerzit sestavenému specializovanou publikací Times Higher Education dominují britské školy. Na prvních třech místech žebříčku pro rok 2015-2016 jsou Oxfordská univerzita, univerzita v Cambridge a Imperial College v Londýně. Čtvrté místo patří švýcarskému institutu ETH v Curychu a na pátém je University College London (UCL). Británie má na seznamu 46 škol. Jako jediný zástupce z České republiky je na seznamu na 170. místě Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava.

"Z výsledků mezinárodních žebříčků máme samozřejmě obrovskou radost, i když jejich význam nepřeceňujeme. Výborné umístění Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava je důkazem rozvoje, kterým univerzita v poslední dekádě prošla. Provozujeme čtyřicátý nejvýkonnější superpočítač světa, vznikla u nás řada nových studijních programů navázaných na praxi, ve spolupráci s průmyslem jsme si jen za loňský rok vydělali 116 milionů korun, naše vědecká centra mají výsledky," řekl rektor univerzity Ivo Vondrák.

Měřítkem srovnání byla pro autory žebříčku úroveň výuky a výzkumu, množství citací použitých ve výzkumech, příjmy a mezinárodní pověst.

Na seznamu je 200 škol a vysoké hodnocení se dostává také německým univerzitám. Na seznamu je jich 36 a téměř třetina z nich se umístila ve skupině prvních padesáti. Nejlepší německou univerzitou je Mnichovská univerzita (LMU), která je na desáté příčce.

Itálie má na seznamu 19 škol a mezi prvních 50 se dostala jenom jedna, a to vyšší škola v Pise.

Na proslulé koleji Christ Church na Oxfordské univerzitě studuje asi 450 lidí. Je mezi nimi i jediný Čech Jan Václav Nedvídek (na archivním snímku), který zde studuje filozofii, politologii a ekonomii.V přepočtu na množství obyvatel mají na seznamu dobré zastoupení skandinávské země, zejména Švédsko a Finsko, reprezentované 11, respektive šesti institucemi.

Horší zastoupení mají východoevropské země. Mezi nejlepšími 200 evropskými univerzitami je jen pět institucí z Ruska, přičemž pouze jedna - Moskevská státní Lomonosovova univerzita - se umístila do 100. místa. Rusko má v přepočtu na obyvatele a HDP vůbec nejhorší zastoupení z 22 států, jichž se srovnání týká; hned po něm si nejhůře vedlo Španělsko, které má na seznamu jen pět univerzit.

Times Higher Education srovnává vysoké školy také na celosvětové úrovni. V tomto žebříčku je 800 institucí a mezi nimi figurují také další české školy, které se do 200místného evropského seznamu nedostaly. VŠB-TUO je na tomto seznamu mezi školami řazenými od 301. do 350. místa. Vysoké učení technické v Brně a pražská Univerzita Karlova jsou ve skupině od 401. do 500. místa. V kategorii škol mezi 501. až 600. místem pak jsou ČVUT, Masarykova univerzita a Palackého univerzita v Olomouci, od 601. do 800. místa pak Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Univerzita Pardubice a Západočeská univerzita.

Celosvětový žebříček

Celosvětový seznam srovnává univerzity v 70 státech. Ve skupině 200 nejlepších figuruje 63 amerických univerzit a za vůbec nejlepší je považován Kalifornský technologický institut (Caltech). Na druhém místě je pak britská Oxfordská univerzita a za ní Stanfordova univerzita v USA. Oproti minulému roku si celosvětově polepšily evropské země, zejména Británie, která má mezi 800 institucemi 78 univerzit a z nich 34 je mezi prvními dvěmi sty.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šupová Tereza, PA, Nick Ansell

Další čtení

SeniorGarden slavnostně znovuotevřel Domov pro seniory v Chrudimi

Domácí
30. 6. 2025

Otevřený dopis senátorům - Stát se zbavuje odpovědnosti za ochranu dětí

Domácí
1. 7. 2025
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se v červnu poprvé v historii zoo vylíhlo mládě vzácného jeřába bradavičnatého.

V zoo Dvůr Králové se poprvé narodilo mládě vzácného jeřába bradavičnatého

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ