ScioŠkola
Expert: Děti se naučí hlavně to, co chtějí. Školám chybí odvaha

10.02.2016 19:45 Rozhovor

Škola bez tříd a bez učitelů na pražském Chodově má za sebou první pololetí. Biflování vyjmenovaných slov a Přemyslovců dětem k ničemu není, i počítat či číst se naučí samy, když budou chtít, je přesvědčený její zakladatel Ondřej Šteffl.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Uko Ješita (3 hlasy) 10.02.2016 19:54

    Říká se tomu "z nouze ctnost". Kterak se umět chlubit, že vychovám...

  • Petr Vaněk (1 hlas) 11.02.2016 00:20

    No jasně, žádné 1+2=3, ale 1+2=7, protože to se dětem líbí víc....

  • Jan Vacek (1 hlas) 10.02.2016 20:48

    Každý si snad ze své zkušenosti uvědomuje, že orientace a uplatnění v...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Republiku jsem opustil po maturite v 1968. V zahranici jsem pokracoval ve studiich. Uz tehdy jsme (cesti emigranti-studenti) byli zaskoceni rozsahem nasich vedomosti oproti mistnim studentum (a obcanum). To nam dodnes zustalo. Je mi 66 a jsem rad za to, ze pres muj sklon k matematice a fyzice jsem byl "donucen" k dejepisu, zemepisu, biologii, chemii a dalsim, tehdy nenavidenym aktivitam. V Americe a Kanade vychovavaji velmi uspesne fach-idioty, ale ti aspon neco umi. Tenhle novy system o kterem pisete (udajne s tim zacali Norove) je dalsi znamka dekadence a upadku.

0 hlasů

No jasně, žádné 1+2=3, ale 1+2=7, protože to se dětem líbí víc. Tomuhle d/ebilovi říkají expert? :-)))

1 hlas

Ale vtip je v tom, že dětem se nelíbí, že 1+2=7. ("protože to není správně" a děti chtějí "správný" svět) Předškolní děti jsou lačné se učit, chtějí, abychom jim dávali příklady. Chtějí číst písmenka. Chtějí pojmenovávat zvířátka v knížce. Pak nastoupí do školy a do půl roku se všechno změní a většinou v boj učitelů, rodičů a dětí o čitelné písmo, povinné večerní čtení a psaní úloh, které děti nebaví. Přestávky jsou plné křiku krotilelů divé zvěře ("neběhej po chodbě", "nekřič") Když jde třída ven, tak děti dělají bordel v tramvaji, na koncertu a všude jinde (protože konečně se mohou vyjadřovat a cítí se svobodněji) . Učitele se může ve třídě přetrhnout a stejně ho má půlka dětí na háku, důležité je jen mít občas slušnější známku. V tom jsme všichni vyrůstali, přijde nám to samozřejmé. Jenže ono to jde jinak. A není to jen teorie. Pokud to umíte (samozřejmě že ve třídě nemůže být anarchie, nároky na učitele s tímto vzdělávacím systémem jsou obrovské a musí tomu věřit a být do toho nadšený), pak najednou děti fungují jinak. Celá třída funguje jinak, v hodinách i třeba na tom koncertu. Děti jsou obecně štastnější, vyrovnanější, lačnější po vzdělání. Nemají potřebu dělat binec, když se mají učit, protože mají příležitost je vylítat o přestávce. A nejen na prvním stupni, ale i puberťáci.Narozdíl od Vás mám osobní zkušenosti. Pro učitele nesmírně vyčerpávající (příprava na vyučování delší než samotné vyučování), ale nabíjející a vidím, že to má smysl. Kdo nezažil, neuvěří. Bohužel takovéto články jsou spíše kontraproduktivní. V krátkém článku a s větami vytrženými se souvislostí nelze někomu předat své zkušenosti, zvlášť takto zjednodušující formou. Než podobné výkřiky o debilech by možná stálo za to se ptát lidí, kteří opravdu v takových školách učí. . Podívat se, jak děti prošlé podobnými školami obstály ve světě (mimochodem, ač to není účelem těchto škol, tak waldorfská lycea (střední waldorfské školy) se umístili na předních místech státních maturit (lze dohledat na stránkách ministerstva). Většina alternativních základek (waldorf určitě) zveřejňuje úspěšnost dětí při přijetí na střední školy a opravdu tam problémy nejsou. Stačí si jen informace najít.

0 hlasů

Každý si snad ze své zkušenosti uvědomuje, že orientace a uplatnění v životě vyžadují, a to už od základní školy, porozumění a znalost základních souvislostí i faktů. Od toho nelze odstoupit. A naučit se k tomu pracovat se zdroji informací umožní zbytečně výuku nepřetěžovat. Výběr poznatků pro výuku, tak aby pro život měly smysl, vyžaduje ovšem značné životní zkušenosti a zralost a musí přihlížet i k návaznosti stupňů škol. A ten smysl je potřeba neustále prokazovat: čeština jako komunikace a kultura, dějepis jako mechanizus a smisl vývoje lidské společnosti, matematika jaké nástroj řešení problémů (co všechno lze např. těmi rovnicemi řešit), fyzika a chemie jako cesta konstrukce, fungování a výroby užitečných produktů atd. A k tomu by se měl učitelem zprostředkovat smysl pozitivních hodnot i životního úsilí.

1 hlas

Nestačí hrůzy,které na českém školství páchá paní ministrině. Vživotě by mne nenapadlo že podobný šílenec bude u nás moci založit školu. Žasnu,že se najdou rodiče,kteří zapíší děti na podobnou školu. Doufám,že škola j soukromá a ze státního rozpočtu nedostává ani korunu.

0 hlasů

Říká se tomu "z nouze ctnost". Kterak se umět chlubit, že vychovám blbé děti.

3 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov