Ředitelé škol: <span>Nemáme peníze</span> na nemocenskou

Domácí
25. 1. 2009 10:00
Finanční dopad se odhaduje na 400 milionů korun.
Finanční dopad se odhaduje na 400 milionů korun.

Finanční dopad se odhaduje na 400 milionů korun.Nový zákon o nemocenském pojištění zadělal ředitelům vzdělávacích institucí na další problém. Učiteli, který bude nemocný, musejí totiž vyplatit náhradu za mzdu v prvních čtrnácti dnech nemoci. Na to však nemají prostředky. Ministerstvo školství odhaduje dopad na 400 milionů korun. Kdo tedy nemocným zaplatí?

Ředitelé by pedagogy měli platit ze mzdových prostředků. Peníze však dostávají podle počtu zaměstnanců. Jestliže tedy někdo onemocní, musejí mu mzdu uhradit a zaplatit také zastupujícího kolegu.

Důchodce místo učitele

Podle ředitelů škol je lepší, když se učitel nemoci vyhne. "Samozřejmě, že se to může stát, ale v tuto chvíli by to mohl být problém," říká ředitel Základní školy ve Chválenicích Petr Pavel. Poukazuje také na to, že si nemůže dovolit rozdělit práci mezi ostatní a raději přijme na nějakou dobu důchodce. Tím tak musí zaplatit jak nemocnému, tak i suplujícímu učiteli. "Náklady tak samozřejmě rostou. Může pomoci ministerstvo," dodává Pavel.

Ministerstvo školství vyčlení 200 milionů korun.Na základě dostupných statistických informací o počtech zaměstnanců, průměrných platech a o nemocnosti v oblasti vzdělávání odhaduje ministerstvo tento finanční dopad na 400 milionů korun ročně. Liškův úřad zřizovatelům škol podává pomocnou ruku. "Ministerstvo školství počítá s vyčleněním právě na tyto případy částkou 200 milionů korun," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí školského resortu Kateřina Böhmová.

Málo tříd, méně peněz

Jenže to je podle některých ředitelů málo. "Zaprvé jsme ještě rozpočet na příští rok nedostali a za druhé, my jsme malotřídní škola, a tak k nám poputuje málo peněz. Začneme to samozřejmě řešit až s první nemocí," tvrdí ředitel Základní školy v Nemyčevsi Miloš Novotný. Na škole krátkodobou nemoc řeší zástupem a všichni se snaží být zdraví.

O situaci v malotřídní škole hovoří také ředitelka Základní školy Čeperka. "Riziko, že někdo onemocní, tu určitě je a není to úplně fér. Je to pro nás větší zátěž," říká ředitelka Lenka Burešová. Každý peníz, který její škola dostane navíc, vítá.

Ilustrační foto: Jan Schejbal, archiv Týdne

Autor: - kb -

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ