Vyšší odborná škola nebo univerzita? Velká část maturantů se rozhodne ihned pro první možnost. Nevěří si, že by se mohli dostat na vysokou školu, a proto podají přihlášku rovnou na vyšší odbornou školu. Po třech letech studia ale mění názor. Udělali by to jinak.
Tři roky po ukončení studia by si dvě třetiny absolventů vyšších odborných škol raději zvolili vysokou školu. Důvod? Dosáhli by totiž lepšího uplatnění i platového ohodnocení. Vyplývá to z analýzy Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV), které se v první etapě zúčastnilo 1400 respondentů, v druhé pak necelých osm set.
ČTĚTE TAKÉ: Na školách učí málo mužů. Liškův úřad to chce změnit
"Šetření bylo založené na dlouhodobém sledování stejného vzorku absolventů vyšších odborných škol," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ústavu Zoja Franklová. První etapa se týkala studentů těsně před absolvováním, druhá etapa se uskutečnila o tři roky později. Analýza odhaluje změny v názorech a postojích absolventů vyšších odborných škol poté co měli pracovní zkušenosti či pokus o přijetí na vysokou školu. Někteří však nebyly tak úplně spokojeni s kvalitou výuky.
"Co vyplývá z analýzy jako problematické je, že přibližně polovina studentů zvolila vyšší odborné školy jako náhradní řešení, protože nebyli přijati na vysokou školu," dodala Franklová.
Jsou VOŠ vůbec třeba?
Druhá etapa šetření ukázala, že se někteří studenti rovnou hlásili na VOŠ, protože si uvědomovali, že jejich šance dostat se na univerzitní typ studia jsou nízké a zároveň také očekávali snadnější studium.
"Tři roky po ukončení školy ale značná část absolventů svůj názor přehodnotila a studium vyšší odborné školy by si znovu vybrala jen přibližně třetina z nich, ostatní by raději zvolili vysokou školu," sdělila Jana Trhlíková, která se na analýze podílela.
ČTĚTE TAKÉ: Tři čtvrtiny angličtinářů nemají potřebné vzdělání
"Většina absolventů není spokojena s nižší prestiží a horším postavením na trhu práce ve srovnání s absolventy, kteří mají bakalářský nebo magisterský titul," upozorňuje Trhlíková.
S tím souhlasí i ředitel Josef Rydlo z Vyšší odborné školy ekonomické ve Zlíně. Podle něj krize na "vošky" přijde, pokud již některé nezasáhla. "Stesk našich studentů tkví v tom, že si za studium u nás musí platit, kdežto bakaláře by měli zadarmo. Vošky jsou v našem školském systému v takovém vzduchoprázdnu," popisuje Rydlo.
Místopředseda školského výboru sněmovny, Vítězslav Jandák (ČSSD), je proti vyšším odborným školám. „Takové školy by měly, jak se říká, dojet. Měl by být zavedený jen systém základních, středních a vysokých škol. Ať je to jednodušší. V tom je krása," vysvětluje Jandák.
S ním však nesouhlasí lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Tvrdí, že například u zdravotnických oborů jsou vyšší odborné školy někdy jedinou možsnotí pro studenty k doplnění si vzdělání. "Měly by však nabízek kratší, dvouleté studijní programy," myslí si Šojdrová.
Na vysoké škole moc absolventů nepokračuje
Dalším z problémů je nedostatečná prostupnost mezi vyššími odbornými školami a bakalářským vysokoškolským studiem. Současný zákon sice umožňuje uznání části studia na VOŠ, z výsledků šetření ale vyplývá, že se to podařilo jen přibližně 42 procentům z těch absolventů, kteří pokračovali ve vysokoškolském studiu. Lépe to funguje především u vyšších odborných škol, které navázaly s některou z vysokých škol spolupráci.
A to je právě podle poslankyně ze sociální demokracie Vlasty Bohdalové problém. Soukromé vyšší odborné školy mají totiž lehčí cestu k založení soukromé vysoké školy. "Tak to fungovalo a funguje to dál a nesouhlasím s tím," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ poslankyně Vlasta Bohdalová. Podle ní nejsou soukromé vzdělávací instituce schopné "vychovat" fundované odborníky.
Z šetření také vyplývá, že necelá třetina absolventů pracuje na nižší pozici, pro niž je dostačující maturitní nebo i nižší úroveň vzdělání.
Vyšší odborné školy v minulém roce navštěvovalo téměř 29 tisíc studentů. Nabídka vzdělávacích programů je poměrně pestrá - od ekologie, strojírenství po zdravotnictví a humanitní vědy. Takových škol je v České republice celkem 177. Před osmi lety jich 165. Absolvent VOŠ po ukončení studia získá titul Diplomovaný specialista (DiS.), jenž si píše za jméno.
Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil