Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro zavedení mistrovské zkoušky u určitých technických oborů, u kterých se dosud skládá maturita. Řekl to na Žofínském fóru v Praze. Dalším opatřením pro posílení počtu uchazečů o technické obory by podle něj mohlo být zavedení školného na humanitní obory.
Zeman reagoval na otázku, jakým způsobem by se dala zlepšit situace v českém učňovském školství, které se potýká s nedostatkem absolventů. Prezident poznamenal, že souhlasí s opatřeními, které by vedly ke zrušení určitých oborů s maturitou. Místo nich by měly být zavedeny mistrovské zkoušky. "To je, myslím si, rozumné, i když známý film říká, že každý skladník může číst Vergilia v originále," poznamenal Zeman.
Dalším opatřením podle něj může být návrh bývalého premiéra Jiřího Rusnoka, aby se zavedlo školné na humanitních oborech, a naopak odpustilo na technických oborech. "Je to samozřejmě provokativní myšlenka, úmyslně uvádím jejího autora, protože ne všechny provokace pocházejí ode mě. Ale potřebujeme jak legislativní opatření, tak finanční opatření," řekl Zeman.
Myšlenka znovuzavedení mistrovských zkoušek se objevila už v polovině devadesátých let. Tehdy ji iniciovala hospodářská komora, která se inspirovala několika zahraničními modely. Označení mistr řemesel zaniklo na začátku padesátých let minulého století. Do té doby bylo nejvyšším stupněm posloupnosti učeň - tovaryš - mistr.
Ministerstvo školství počítá se spuštěním mistrovské zkoušky od roku 2019. Požadují ji zaměstnavatelé i odborné svazy jako Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu a dopravy ČR. V současné době učiliště vedle tříletých učebních oborů zakončených výučním listem nabízejí také čtyřleté obory s maturitou. Jejich studenti však mají u státní maturity poměrně vysokou neúspěšnost.