Obchodní zástupce společnosti Swiss Natur Solution dostal u soudu půlroční podmínku se zkušební dobou na dvanáct měsíců. Na předváděcí akci v prosinci 2011 vydíral seniora, který nechtěl podepsat smlouvu na nákup motorové pily a kufru s nářadím. Prodejce byl na muže hrubý, vzal mu občanský průkaz a hrozil mu policií nebo exekutory, pokud smlouvu na odběr produktů nepodepíše. Senior nakonec ze strachu s podpisem souhlasil, a to i když s sebou neměl brýle a nemohl si tak přečíst, co se ve smlouvě píše. O rozsudku, který je pravomocný, informovala hlavní zpravodajská relace TV Barrandov.
Do kulturního domu na Mělnicko zvala firma Swiss Natur Solution v polovině prosince před dvěma lety seniory už od rána. Mezi těmi, kteří se na předváděcí akci přišli podívat, byl i pan K. O koupi zboží, konkrétně podivně vyhlížející pily a dalšího nářadí za osm tisíc korun, ale neměl zájem. To evidentně vytočilo nejstaršího z prodejců. Nebral ohled ani to, když senior ukázal, že u sebe nemá víc než pět set korun. "Poškozenému vytrhl bankovku z ruky a požadoval po něm občanský průkaz. Když poškozený odmítl doklad totožnosti ukázat, hrozil, že na něj zavolá policii," konstatoval soud.
Starší muž se lekl a občanku proto nakonec prodejci ukázal. Ten mu ji ale sebral stejně jako předtím pětistovku. "Vytrhl poškozenému občanský průkaz z ruky, pak mu ho spolu s penězi odmítl vydat s tím, že tak učiní, až když podepíše smlouvu týkající se předváděného zboží. Senior opakoval, že nemá zájem. Prodejce na něj zvyšoval hlas, tykal mu, což nakonec přimělo poškozeného k tomu, že smlouvu v domnění, že dostane zpět zejména svůj občanský průkaz, nedobrovolně podepsal," připomíná rozsudek.
Tím vydírání ze strany prodejce neskončilo. "Následně byl poškozený odvezen do místa bydliště, kde po něm prodejce požadoval částku 7 500 korun jako doplatek kupní ceny, ke které se smlouvou zavázal. Když to poškozený odmítl, prodejce mu pohrozil exekutorem. Muž proto raději zaplatil," shrnul soud. Senior sice zboží dostal, protože mu ale k ničemu nebylo, tak druhý den od smlouvy písemně odstoupil a obrátil se na policii.Výpověď poškozeného se prodejce snažil u soudu zpochybnit. Argumentoval třeba tím, že když policisté seniorovi ukázali několik fotografií, aby mezi nimi našel tvář pachatele, starší muž ji nebyl schopen jednoznačně určit. Prodejce, který argumentoval známou zásadou "in dubio pro reo" (při pochybnostech se má rozhodnout ve prospěch obviněného), proto opakovaně žádal zproštění obžaloby. Se svým odvoláním u Krajského soudu v Praze ale neuspěl.
Za pravdu mu teď nedal ani Nejvyšší soud v Brně, který se naopak zastal vydíraného seniora. "Věcná správnost tvrzení poškozeného má oporu ve výpovědích dvou svědků. Důležitým faktem pro ověření výpovědi poškozeného, který uvedl, že mu obviněný vzal občanský průkaz a částku 500 korun, byla skutečnost, že v kupní smlouvě je uvedeno odečtení zálohy v této výši. Dále nelze odhlédnout od skutečnosti, že ač poškozený při rekognici obviněného nepoznal, opakovaně uvedl jeho popis, který korespondoval s osobou obviněného, jakož i to, že hovořil o pachateli jako o tom, kdo zboží předváděl a kdo byl z osob zúčastněných na věci nejstarší, což ve spojení s ostatními provedenými důkazy míří toliko k osobě obviněného," zdůraznil předseda dovolacího senátu Antonín Draštík.
Kvůli sporným praktikám chtěli firmu Swiss Natur Solution už dřív někteří lidé hromadně žalovat. "Můj strýc, který má 84 let, podlehl nátlaku na předváděcí akci v Újezdu u Brna a podepsal splátkový kalendář. Měsíčně splácí přes pět set korun na parní čistič, který ani nedostal. Řekli mu, že zboží obdrží až po uhrazení splátek za čtyři roky," popisuje na internetu zkušenost svého příbuzného Jitka Havelčíková. "Také jsem od firmy zakoupil zboží - nádobí a motorovou pilu, která nefunguje. Rád bych se připojil k žalobě," napsal do diskuze Václav P.
Zmíněná firma se sídlem v Praze 9 změnila před časem jméno na Global Innovation. Kvůli pokutám, které dostala od České obchodní inspekce, dluží zhruba půl milionu korun. Podle informací Exekutorské komory je proti ní v současnosti vedeno 13 exekucí. To je nejvíc, alespoň mezi firmami, kterým teď v Česku většina lidí neřekne jinak než "šmejdi".