Podomní obchodníci našli nový trik, jak odrat zákazníky. Za normálních okolností totiž mají lidé při koupi mimo provozovnu prodejce čtrnáct dnů na odstoupení od smlouvy. Dá se to však obejít. Pokud někdo na trik přistoupí, ztratí právo koupi zrušit.
"Právo odstoupit od smlouvy neplatí vždy. Konkrétní výjimky upravuje zákon a patří mezi ně situace, kdy bylo zboží zhotoveno podle specifických požadavků zákazníka," vysvětluje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený. V pojetí neseriózních prodejců pak vzniká absurdní situace, kdy se zboží, které je běžně na trhu v daných rozměrech dostupné, bude údajně speciálně vyrábět dle pokynů a přání spotřebitele. Obchodník vlastně předstírá, že nejde o běžnou kupní smlouvu, ale o zhotovení věci na zakázku.
Prodejce si nabízený sortiment uzpůsobí dané zákonné výjimce tím, že určí jeden standardní rozměr zboží. Smlouvu označí jako zhotovení věci na zakázku a rovnou v předsmluvních informacích právo odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů vyloučí, vědom si dobře toho, že žádný standardizovaný rozměr neexistuje. Přeměření postelí u zákazníka doma přispívá k dojmu, že jde o výrobu atypického kusu a zjištěné rozměry prodejce zapíše do smlouvy. Kdyby selhal argument atypických rozměrů, přeci jen se toto zboží musí na základě zákazníkových požadavků teprve vyrobit. A v takových případech není možné smlouvu bez udání důvodu a bez jakékoliv sankce zrušit.
Zneužívání zákonných výjimek z práva na odstoupení od smluv uzavíraných mimo obchodní prostory je staré jako právo na odstoupení samo. Nenechte se však zmást. "Zákazníci nemají žádnou možnost zjistit, jestli je jimi vybrané zboží již vytvořené. Proto bez ohledu na skutečnost, zda zboží v době sjednání smlouvy už někde leží, nebo se bude teprve vyrábět, jde podle zákona vždy o kupní smlouvu, nikoliv o smlouvu na zhotovení věci jako díla," říká Lukáš Zelený.
Pokud neexistuje norma upravující standardní rozměry, nelze si je domýšlet. Matrace se dnes vyrábí v nejrůznějších rozměrech zcela běžně, nemluvě o lůžkovinách. I když tedy obchodník popírá výrobu a prodej jiných rozměrů, neznamená to, že neexistují a těžko uvěřit, že by obchodník skutečně doma skládal matraci a šil polštáře. Soud by k těmto okolnostem při posuzování nároku spotřebitele na vrácení kupní ceny jistě přihlédl.