Sobotka: Husovy myšlenky byly aktuální i v roce 1968

Domácí
5. 6. 2015 19:24
Slavnostní otevření zrekonstruovaného památníku Jana Husa v Husinci. Na snímku je premiér Bohuslav Sobotka při odhalování jedné z plastik na zahradě husova domku.
Slavnostní otevření zrekonstruovaného památníku Jana Husa v Husinci. Na snímku je premiér Bohuslav Sobotka při odhalování jedné z plastik na zahradě husova domku.

K principům a myšlenkám Jana Husa se podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) lidé vždy upínali ve zlomových okamžicích československých dějin. Premiér to řekl v Táboře na zahájení výstavy Jan Hus, která má připomenout 600. výročí úmrtí jihočeského kazatele, jenž patřil k prvním církevním reformátorům. Výstava v Táboře nabízí řadu předmětů spojených s dobou života Jana Husa.

"Jsme v situaci lidí, kteří znají historii, a dokážeme si uvědomit, jak významnou postavou byl Jan Hus pro naše dějiny. Ne jen, že o téměř 100 let předběhl německou reformaci, ale jeho myšlenky byly aktuální i živé v době Československé republiky, v době odboje nebo například v roce 1968," řekl Sobotka.

Výstava patří rozsahem exponátů mezi největší na téma Jan Hus. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) středověký kazatel obětoval svůj život mimo jiné pro přesvědčení o rovnosti lidí. "Dokázal tak, že existují hodnoty, pro které stojí položit život. To je velmi silné poselství a myslím si, že bychom ho neměli přeslechnout," řekl Herman na zahájení výstavy. Podle něj se Hus svými činy zapsal nesmazatelně do dějin a identity celé Evropy.

Výstava Jan Hus je jedním z vrcholů bloku akcí, které připomínají 600. výročí kazatelovy smrti. Součástí expozice je například i rozměrné plátno Václava Brožíka Mistr Jan Hus před koncilem Kostnickým. Obraz zapůjčila do Tábora pražská Národní galerie. Návštěvníci uvidí například i zrestaurovaná gotická oltářní křídla z kostela v Roudníkách, takzvaný Husův hrneček nebo část Husova pláště.

Kněz Jan Hus, jenž se kolem roku 1370 narodil v jihočeském Husinci, byl jedním z prvních představitelů církve, kteří usilovali o její reformaci. Byl proti odpustkům a tvrdil, že jediným pramenem víry má být Písmo svaté, nikoliv papežská nařízení či encykliky. Prosazoval ideu tří pouze: pouze milost, pouze víra, pouze písmo. Kvůli svým myšlenkám byl označen za kacíře a 6. července 1415 upálen v Kostnici na jihozápadě Německa. Svým přínosem pro vývoj křesťanství patří k nejvýznamnějším Čechům v historii.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Tomáš Binter

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ