Předseda ČSSD a kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka tlaku prezidenta Miloše Zemana neustoupí. Výtky k jednotlivým nominantům do vlády si vyslechl, ale řídit se jimi nebude, prohlásil. Zeman prý nepředložil jedinou ústavní překážku.
Prezident Miloš Zeman ve svém proslovu pro média (celý projev si můžete přečíst zde) zmínil několik problémů, které spatřuje ve vznikající vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Konkrétně nikoho nezmínil, ale pravděpodobně nesouhlasí s vládním angažmá Jiřího Dienstbiera (údajně kvůli jeho plánované kandidatuře do Evropského parlamentu), Jana Mládka (kvůli absenci bezpečnostní prověrky), Milana Chovance (kvůli jeho rychlému studiu na plzeňské univerzitě), Martina Stropnického (kvůli jeho nulovým zkušenostem s rezortem obrany) a Andreje Babiše (protože je podezřelý ze spolupráce s StB, nemá lustrační osvědčení a není ani platný služební zákon).
Anketa:
Má prezident Miloš Zeman mluvit budoucímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi do výběru ministrů?
"Domnívám se, že prezident republiky má na základě platné ústavy možnost nejmenovat člena vlády pouze tehdy, pokud pro to má opravdu vážné zákonné či ústavní důvody. Dnes zmíněné výhrady prezidenta republiky za takto závažné a důvodné nepovažuji. Toto stanovisko sdělím prezidentu republiky osobně i na dnešní schůzce," reagoval na Zemanovo vystoupení Sobotka.
"Pro lidi je to skvělá zpráva, hlavně to ukončí různé spekulace," reagoval na prezidentův projev šéf hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že prezidenta o kvalitě svých kandidátů přesvědčí.
Nelichotivému hodnocení se brání dotčení adepti na ministry. Milan Chovanec například tvrdí, že jeho studium na univerzitě v Plzni proběhlo standardně. Na titul po devíti měsících měl prý nárok. "Podobně jako několik stovek dalších absolventů jsem se ke studiu dostal prostřednictvím kurzu celoživotního vzdělávání v letech 2007-2008. Vedení školy následně rozhodlo, že všichni úspěšní absolventi mohou pokračovat v řádném studiu s tím, že budou zařazeni do třetího ročníku bakalářského studia Veřejná správa na Právnické fakultě Západočeské univerzity. O rok později jsem toto studium ukončil obhajobou bakalářské práce," uvedl. "Okolnosti mého studia byly opakovaně na moji žádost prověřeny. Naposledy současné vedení Západočeské univerzity konstatovalo, že jsem studium absolvoval a zakončil v souladu s předpisy," dodal.
Oporu získal Chovanec i u svého kolegy, senátora a kandidáta na ministra Jiřího Dienstbiera. Chovancovo "rychlostudium" není problém. "Asi to není něco, čím by se někdo chlubil, on se tím také nechlubí, titul nepoužívá, na druhou stranu není to nic, co by mu bránilo ve vykonávání funkce," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Co se jeho osoby týče, prezident se prý ve svém úsudku zmýlil. "Jediné, co se na mně dalo v jeho projevu vztáhnout, tak byla ta kandidatura do Evropského parlamentu. Já nejsem kandidát do EP, takže v tomto ohledu měl pan prezident mylné informace," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
"V roce 2007 jsem byl NBÚ požádán, ať doložím, nač prověrku potřebuji, což jsem doložit nemohl, protože jsem byl od září 2006 v soukromém sektoru. NBÚ následně prověrku zastavil," vysvětlil Mládek a dodal, že k výkonu funkce ministra není prověrka nutná.
Již dřív Zeman vyjádřil výhrady ke kandidátovi ANO na ministra obrany Martinu Stropnickému. "Nepovažuji se za absolutního laika v oboru. Dlouhodobě problematická je otázka hospodaření ministerstva. Bude to největší a nejtěžší úkol kohokoliv, kdo tam půjde," sdělil Stropnický.
Z průtahů kolem jmenování vlády nemá radost ani opozice. "Od poloviny července máme vládu bez důvěry a legitimity. Neexistuje zveřejnitelný důvod, proč nejmenovat premiéra ihned. Pan prezident si zjevně přeje co nejdelší výkon vlády, které kromě něj nevěří vůbec nikdo," postěžoval si na Facebooku exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).