Soud: Architekt nemusí vrátit peníze za botanickou zahradu

Domácí
20. 1. 2014 12:36
Skleník Fata Morgana.
Skleník Fata Morgana.

Architekt Zdeněk Deyl nemusí vrátit zálohy 2,5 milionu korun pražské botanické zahradě v souvislosti se stavbou skleníku Fata Morgana. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Autora žalovala zahrada za projekt z roku 1999, od kterého později odstoupila. Deyl tvrdí, že dokumentaci zahrada předávala dalším stranám v rozporu se zákonem. Proti verdiktu lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soud rozhodl v odvolání zahrady proti dřívějšímu verdiktu obvodního soudu, který označil nároky zahrady jako nedůvodné. Soudkyně dnes uvedla, že v případu není potřeba dělat další dokazování a předchozí instance se s ním vypořádala správně. Soud také uznal Deylově obhajobě 503.000 korun jako náhradu nákladů v řízení.

"Byla uzavřena platná smlouva o dílo," uvedla dnes mimo jiné přísedící soudkyně Alena Bílková. Zmiňovala také odborné posudky, které prý již není nutné doplňovat.

Ředitelka botanické zahrady Věra Bidlová se nechtěla zatím k výsledku soudu vyjadřovat, protože teprve bude mluvit s právním zástupcem, který organizaci zastupoval. Jestli organizace podá dovolání, se chce rozhodnout až poté, co dostane rozsudek se zdůvodněním v písemné podobě, řekla. Stejně se vyjádřil i advokát botanické zahrady Josef Skácel.

Deyl přišel na vyhlášení verdiktu bez právníka a po jednání řekl, že vnímá jistou úlevu, kauza se ale podle něj vleče zdlouhavých 15 let.

Zahrada chtěla po architektovi 2,5 milionu korun, které mu vyplatila. Se stavbou se začalo na začátku roku 1999, po pár měsících ale botanická zahrada odstoupila od smlouvy. Podle Deyla ale porušila jeho autorská práva, když údajně nestavěla podle jeho zadání a dokumentaci předávala dalším stranám. Vedení zahrady to odmítá a vymáhá vyplacené zálohy.

Ohledně skleníku se Deyl soudí také o 1,5 milionu korun, které požaduje za údajné porušení svých práv. Výstavba se nakonec proti původním odhadům zhruba desetkrát prodražila a přišla na 200 milionů korun.

Kvůli předražení musel odejít z funkce někdejší šéf zahrady Jiří Haager. Ten u soudu dříve uvedl, že Deyl dodal pouze projekt pouze z části a pozdě. Některé návrhy v něm prý byly absurdní a nepoužitelné. Proto prý zahrada odstoupila od smlouvy o dílo a vyzvala architekta k vrácení vyplacených záloh, což Deyl neučinil.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Černý Jan

Další čtení

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025
ilustrační foto

V Česku byl dnes nejteplejší den roku, záchranářům kvůli horku přibývá výjezdů

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ