Soud: Nezajistit majetek miliardáře Tykače bylo O. K.

Domácí
14. 3. 2014 11:15
Pavel Tykač (na archivním snímku).
Pavel Tykač (na archivním snímku).

Vrchní soud v Praze nechyboval, když odmítl zajistit majetek miliardáři Pavlu Tykačovi kvůli kauze CS fondy. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu. V lednu se na něj obrátila tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová se stížností v neprospěch Tykače s tím, že byly zákonné důvody pro zajištění Tykačova majetku. "Nejvyšší soud ale její stížnost zamítl," uvedl jeho mluvčí Petr Knötig.

Nejvyšší soud nesouhlasí s názorem bývalé ministryně, že vrchní soud při svém rozhodování o stížnostech Tykače proti zabavení majetku nepostupoval v souladu s trestním řádem. "Je tomu přesně naopak, neboť vrchní soud se celou problematikou zajištění (Tykačova majetku) důsledně zabýval, o čemž svědčí obsáhlé odůvodnění jeho jednotlivých rozhodnutí," uvedl mluvčí.

Z CS Fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun. Majetek v těchto tří fondech spravovala skupina Motoinvest, jejímž byl Tykač ředitelem. Protože byl podezřelý z těchto machinací, na kterých údajně vydělal okolo 341 milionů korun, policie se loni v červenci rozhodla zabavit část jeho majetku.

Šlo o nemovitosti zhruba za sto milionů korun a bankovní účty, na nichž měl statisíce korun. Tykač se kvůli tomu obrátil na Vrchní soud v Praze, který loni v srpnu rozhodnutí o zabavení jeho rozsáhlého majetku zrušil s argumentem, že o spáchání trestného činu Tykačem nejsou věrohodné a spolehlivé důkazy.

Tykač je údajně čtvrtým nejbohatším Čechem. V souvislosti s CS fondy jej policie v srpnu 2006 obvinila z podvodu. Podle ní s pěti muži vymyslel, zorganizoval a nechal vyvést část majetku z fondů. Jenže později bylo jeho stíhání zastaveno a Tykač dosud nebyl za svůj údajný podíl odsouzen.

V roce 1997 byl ze tří fondů převeden majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze byly odčerpány z Plzeňské banky, která byla depozitářem fondu.

Peníze se už zpátky získat nepodařilo, většina z nich skončila na účtech v zámoří. CS Fondy do února 1997 ovládala Tykačova finanční skupina Motoinvest. Soudy již v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem mužům nepodmíněné tresty.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto: Zuzanka

Jako obrácený babybox. Dovnitř mrtvého mazlíčka a dostanete popel

Domácí
7. 5. 2025

Jsme optimisté. Češi vidí svou budoucnost dobře, ve světě už tolik ne

Domácí
7. 5. 2025
Zásah hasičů při požáru panelového domu v Ostravě

V Ostravě vybuchl panelák. Deset lidí zraněných. Vyražená okna a dveře

Domácí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ