Stát by se o nás měl postarat, soudí více než polovina Čechů

Domácí
9. 12. 2013 14:09
Dvaapadesát procent Čechů však považuje současné sociální zabezpečení ze strany státu za příliš slabé (ilustrační foto).
Dvaapadesát procent Čechů však považuje současné sociální zabezpečení ze strany státu za příliš slabé (ilustrační foto).

Téměř tři pětiny Čechů jsou přesvědčeny o tom, že se vláda nedostatečně stará o jejich sociální situaci. V porovnání s loňským rokem se však počet takto smýšlejících snížil o devět procentních bodů. Zároveň ale mírně ubylo i těch, kteří tvrdí, že sami občané se přiměřeně starají o vlastní sociální situaci. V aktuálním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CV VM) se takto vyjádřilo 57 procent lidí, před rokem jich bylo 61 procent. 

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že podle 60 procent lidí by sociální zabezpečení měl lidem zajistit stát, naopak podle desetiny je to starost občanů. Neutrálně se k této věci staví 28 procent obyvatel. Sedmapadesát procent dotázaných by také zvedlo ruku pro to, aby sociální dávky a služby byly vypláceny adresně, tedy pouze těm, kdo je skutečně potřebuje. Přibližně pětina uvedla, že by měly být vypláceny plošně. Stejný počet lidí zastává prostřední variantu odpovědi, uvedli autoři průzkumu.

Dvaapadesát procent Čechů však považuje současné sociální zabezpečení ze strany státu za příliš slabé a mělo by být proto posíleno. Opačný názor na to má 16 procent lidí a 31 procent respondentů zastává neutrální stanovisko.

V porovnání s loňským průzkumem se uvedené odpovědi příliš nezměnily, výraznější změnu autoři průzkumu zaznamenali jen u posílení sociálního systému. Podíl občanů, kteří s ním souhlasí, se proti loňskému roku snížil o 11 procentních bodů.

CVVM zjišťoval i názor veřejnosti na zneužívání systému sociálního zabezpečení. Polovina lidí je v této souvislosti přesvědčena, že jde o menšinovou záležitost, naopak 40 procent to považuje za více či méně většinový fenomén. Jen jeden člověk ze sta si myslí, že systém sociálního zabezpečení není nikým zneužíván, na druhé straně pak dvě procenta Čechů uvádí, že systém zneužívají všichni jeho klienti.

CVVM provedlo průzkum v době od 11. do 18. listopadu mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Maturity klepou na dveře: v pondělí to začíná, angličtina vede, matematika ztrácí

Domácí
3. 5. 2026
ilustrační obrázek

Ministr Červený brzdí CHKO Krušné hory: Nejdřív chce slyšet názor obyvatel

Domácí
3. 5. 2026
ilustrační obrázek

Hra Nepřemožení oživuje příběh kněží, kteří vzdorovali komunismu

Domácí
3. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ