Krvavé odvody v Brně. První Číňané a "telebudky" v Praze

Domácí
5. 3. 2013 09:30
Vojáci rakousko-uherské armády.
Vojáci rakousko-uherské armády.

5. březen 1913: Vojenské odvody bývaly v českých zemích pokaždé spojeny s násilnostmi, jak dokazuje i sto let starý dobový tisk.

Potyčkám při odvodech v Brně se 5. března 1913 věnoval místní deník Lidové noviny.

Volání po větší armádě

"Od soboty trvá v Brně odvod a tu není divu, že se každý den přihodí několik rvaček. Předevčírem dostal při rvačce v jistém hostinci v Kobližné ulici 25letý řeznický pomocník Konstantin Povolný pivní sklenicí do hlavy a byl těžce zraněn. Karel Zedek, obuvnický pomocník, bodnut byl v hádce na Zelném trhu nožem do obličeje."

Vojenské odvody.

Evropou v té době zmítalo více válek, kterých se ale zatím Rakouskou-Uhersko přímo nezúčastnilo. Na Balkáně se vedly rozsáhlé boje mezi Turky a spojenými balkánskými armádami. Den za dnem se tak zmenšovala kdysi mocná Osmanská říše na evropském území. Řekové, Bulhaři, Albánci a další balkánské národy postupně vytlačovali Turky z Makedonie, severního Řecka, Albánie či Bulharska. Mnozí rakouští nacionalisté v českých zemích ale litovali, že Habsburkové do boje nezasáhli, neboť mohli rozšířit Rakousko-Uhersko o mnohá území. Přesně v tomto duchu jednal v Krnově "Sjezd německých radikálů ve Slezsku", o kterém 5. března 1913 referovala Národní politika. "Rakousko mělo před třemi měsíci rozhodněji hájiti své zájmy na Balkáně," litovali řečníci na sjezdu a žádali početnější rakousko-uherskou armádu. Kritizovali například, že v mocnářství je odvedena sotva třetina ze sta lidí v populačním ročníku, zatímco koloniální mocnost Itálie odvádí 0,43 procenta populace a Francii 0,7 procenta branců.

První Číňané předvádějí v Praze kotrmelce

Čínská známka z roku 1913.A tohle je záznam o prvních čínských podnikatelských zájmech v matičce Praze. 5. března 1913 o nich referoval deník Národní listy. "Včera dopoledne byli v Žižkově policejní hlídkou zadrženi dva mladí Číňané, kteří se tam různými kejkly produkovali a od diváků milodary vybírali," uvedl deník. Oba Asiaté byli dopraveni do bezpečnostního oddělení, kde si s nimi ovšem pražští četníci nevěděli rady, proto poslali pro jediného v té době v Praze usedlého čínského obchodníka Yi Kim Čaena z Náprstkovy ulice. "Když se dostavil, vysvětlil putování obou Číňanů. Bylo to 18letý Chen de Jene a 10letý Chen de Chon. Ubírají se z Berlína do své domoviny. Berlínský čínský vyslanec vydal jim průvodní list, v němž jsou úřady žádány, aby jim umožnily provozováním kotrmelců vybrati příspěvky k dalšímu cestování." Pražský Číňan z Náprstkovy ulice se přímo na policejní stanici nabídl, že oběma Číňanům zaplatí vlak do Vídně, kde budou moci o další příspěvek požádat na tamním čínském vyslanectví.

Číňané ale nebyli jedinou novinkou v Praze. Pražané se v nejbližší době měli dočkat i prvních veřejných telefonních budek, o čemž informovala Národní politika. "Zatím bude jich umístěno jen několik na zkoušku (na Václavském náměstí a u Prašné brány). Poplatek bude obnášeti 20 hal. Veřejné telefonní automaty osvědčily se všude výborně, ve Vídni je jich na 300."   

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv ,

Další čtení

ilustrační foto

Prahu ochromí maraton. Radši nevyjíždějte, vyhněte se břehům

Domácí
4. 5. 2025
ilustrační foto

Změní se hranice Česka? Polsko chce stovky hektarů. Právem

Domácí
Aktualizováno: 4. 5. 2025 01:00

Vítejte v tropech. Prvních letošních 31 stupňů padlo na Moravě

Domácí
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ