Papež František poslal kardinálu Dominiku Dukovi soustrastný telegram k úmrtí kardinála Miroslava Vlka. Informoval o tom vatikánský list L'Osservatore Romano. Na smrt Miloslava Vlka reagují i zahraniční média.
Papež František v telegramu vyzdvihuje Vlkovu plodnou a rozmanitou apoštolskou činnost i v obtížném období perzekucí proti církvi. O dobrém vztahu papeže a zesnulého kardinála svědčí, že mu František ještě v lednu telefonicky přál uzdravení. Italský list La Stampa připomíná, že s Vlkovým úmrtím se sníží počet volitelů papeže na 224.
Rádio Vatikán o Vlkovi hovoří jako o jedné z nejdůležitějších církevních osobností střední Evropy. Připomíná, že v Praze třikrát přijímal papeže, v roce 1995 a 1997 Jana Pavla II. a 2009 Benedikta XVI. Obsáhle cituje z telegramu papeže Františka, který v něm Vlka označuje za horlivého a velkorysého pastýře.
Lítost nad Vlkovým úmrtím vyjádřila i krajanské organizace Ackermannova obec, která kardinálovi udělila v roce 2006 svou medaili usmíření. "Ackermanova obec truchlí kvůli kardinálovi Miloslavu Vlkovi společně s církví a Českem. Na jeho celoživotní dílo hledíme s velkou vděčností. Jeho důvěra v Boha a pevnost ve víře, kterou prokázal v době pronásledování, jsou a zůstanou naším vzorem. Patřil k hybným silám česko-německého usmíření," uvádí se v prohlášení obce.
Nabádal ke vstupu do EU
Francouzská agentura AFP připomíná jeho opoziční činnost před rokem 1989 a zákaz vykonávat kněžskou činnost, které se věnoval tajně. Všímá si, že v letech 1993 až 2001 vedl jako první zástupce z východní Evropy Radu biskupských evropských konferencí a že v roce 2004 vyzval Čechy, aby hlasovali pro vstup do Evropské unie. Přináší také zprávu o Vlkově skonu z twitterového účtu arcibiskupa Dominika Duky, ve kterém Duka vyzdvihuje Vlkův "celoživotní boj za lidskou svobodu a toleranci."
Katolický list La Croix přinesl zprávu o Vlkově úmrtí pod titulkem Smrt monsignora Miloslava Vlka, bývalého myče oken, který se stal kardinálem. List se v nekrologu věnuje mimo jiné Vlkovu boji za narovnání vztahu mezi církví a státem v České republice a cituje jej: "Chceme být svobodní ekonomicky, ale stát nám to nedovolí... Žádáme jen respektování práva a spravedlnost!" Podle katolického listu tak kardinál dále bojoval za své ideály.
Německá agentura DPA zdůrazňuje, že Vlk se zasazoval o smíření mezi Čechy a Němci a že v roce 1999 obdržel německý Velký kříž za zásluhy. Všímá si, že Vlk byl i v silně ateistické České republice všestranně respektovanou osobností.
Slovenská média připomínají, že se Vlk jako první biskup z bývalého Československa zastal odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Bezák byl z úřadu arcibiskupa odvolán bez uvedení konkrétních důvodů v roce 2012. Vlk se také zasadil o Bezákovu soukromou audienci u papeže Františka na jaře 2015, které byl přítomen, připomíná web aktuality.sk.