Tejc navrhl, aby peníze z pokut nešly radnicím, ale státu

Domácí
23. 1. 2013 17:50
Podle poslanců by peníze z pokut měly jít rovnou do státní kasy, ne obcím.
Podle poslanců by peníze z pokut měly jít rovnou do státní kasy, ne obcím.

Sněmovní bezpečnostní výbor ve středu přerušil projednávání vládní novely o rozšíření některých pravomocí strážníků. O návrhu se poměrně dlouze debatovalo, mezi poslanci převažovaly kritické hlasy. Výbor se k diskusi vrátí v březnu, kdy už má mít shromážděny všechny pozměňovací návrhy. Podobně už v úterý postupoval výbor pro veřejnou správu.

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc by přijetí novely v určité "uměřené" podobě nebránil. Nedokáže si prý představit rozšíření pravomocí strážníků bez zlepšení jejich kontroly - měli by podle něho spadat pod Generální inspekci bezpečnostních sborů.
"Bylo by krokem zpět, pokud bychom městským a obecním policiím odebrali dopravu," pokračoval Tejc. Výtěžek z pokut by však neměl být příjmem obce, ale státu. Odpadla by podle něj kritika, že si obce jen chtějí vylepšovat rozpočty.

Někteří poslanci totiž s rozšiřováním pravomocí nesouhlasí a dokonce navrhují odebrat strážníkům některé současné kompetence, konkrétně v dopravě. "Strážníci nemají suplovat státní policii. Mají bdít nad dodržováním veřejného pořádku. Městská policie by se měla vrátit od přepážek a monitorů do ulic a neměla by pokládat za svůj hlavní úkol nasazování botiček, odtahování automobilů a plnění obecní pokladny," uvedl Daniel Korte (TOP 09/STAN).

Strážníci by podle novely získali některé pravomoci, které má nyní jen policie. Mohli by například vstupovat do restaurací po zavírací době, třeba i do jejich neveřejných částí v případě, že by se v nich podával alkohol a cigarety nezletilým. Obdobné oprávnění by měli mít také ohledně heren. Náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška zdůraznil, že předloha vychází i z požadavků obcí. Hruška připustil, že "bez městských a obecních policií neumíme fungovat".

Ministerstvo vnitra chce novelou strážníkům umožnit také přístup do různých informačních systémů ve chvíli, kdy budou odhalovat přestupky a jiné správní delikty. Nově by měli získat oprávnění vyzvat nezletilé k provedení orientačního testu, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo drog. Budou je rovněž moci poslat za stejným účelem na lékařské vyšetření.

Zákon také upřesňuje, ve kterých případech musí strážník z auta odstranit takzvanou botičku. Řeší i další nepřesnosti a problémy, které nynější zákon v praxi přináší, například vykazování lidí. Novela na druhou stranu zpřísňuje podmínky pro přijetí nových strážníků.
V České republice jich slouží téměř devět tisíc. Obecní policii zřizuje 350 měst a obcí. Přibližně stejný počet obcí má s některým městem nebo obcí uzavřenou veřejnoprávní smlouvu, na základě které dohlížejí strážníci na veřejný pořádek i v těchto místech.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Ochranáři v Rychnově odebrali mláďata čápa z hnízda. Pár se rozpadl

Domácí
9. 5. 2025
Petr Kadlec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

V 95 letech zemřel spisovatel, překladatel, nakladatel a skaut Zapletal

Domácí
9. 5. 2025
Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ