Trest pro české vědce: nejvýše <span>tři měsíce vězení</span>

Domácí
8. 9. 2008 12:12
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeští entomologové Petr Švácha a Emil Kučera, kteří byli souzeni v Indii kvůli údajně nezákonnému sběru brouků, budou propuštěni na svobodu nebo dostanou tříměsíční nepodmíněný trest. Vyplývá to z vyjádření jejich obhájců, které neoficiálně poskytlo české velvyslanectví v Dillí.

Pokutu nelze v takovémto případu udělit, uvedli dále obhájci. Český konzul v Indii Jan Kreuter připomněl, že Švácha a Kučera si již měsíc z případného trestu odseděli.

Obhajoba vědců se před soudem v indickém Dárdžillingu snažila prokázat, že Češi sice sbírali hmyz bez povolení, ale k nekomerčním účelům a mimo území přírodní rezervace.

Obžaloba tvrdila, že se oba vědci přiznali, že vstoupili do národního parku Singalia a že chtěli se sebraným hmyzem obchodovat. Dvojice Čechů ale prohlásila, že doznání bylo dopsáno na papíry, které je policie pod falešnou záminkou přiměla podepsat prázdné.

Kdyby se obvinění prokázalo v plné šíři, mohli být Švácha a Kučera odsouzeni až k sedmi letům vězení.

ČTĚTE TAKÉ: Soud s českými entomology v Indii bude v srpnu
                        Indové údajně zfalšovali přiznání českých entomologů

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Nová travní směs má zachránit parky ve městech. Je zvyklá na sucho

Domácí
2. 7. 2025
S úsdměvem a v dobré náladě. Pavel Novotný nastoupil na tři měsíce do věznice na Pankráci.

Bývalý starosta Řeporyjí Pavel Novotný nastoupil do věznice

Domácí
2. 7. 2025

Místní postavili toulavé kočce Mejbl sochu. Má i profil na facebooku

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ