Nový loterijní zákon měl omezit hazard, místo toho ale nastartoval rozmach černých heren. Mělo být jasno, odkud a kam plynou peníze, ale není. Měl také snížit počty heren ve městech, kde je nechtějí.
Redaktoři Týdne ale zjistili, jak se někteří podnikavci snaží případný zákaz obejít jednoduchým způsobem. Založí si občanské sdružení a hazard jede dál. Státu navíc unikají podle odhadů expertů stovky miliónu korun, které končí v kapsách podvodníků. Informovaly o tom Hlavní zprávy TV Barrandov.
Jedna taková nelegální herna je například v Praze 2. Na první pohled vypadá jako běžná herna, ale podle zdrojů TV Barrandov nemá řádné povolení a funguje načerno. A tak se nejprve musíte stát členem občanského sdružení s názvem Život je hrou, jinak vám zde nedají ani malé pivo. A potřebujete taky speciální klubovou kartičku. Bez ní se do herny nedostanete. Jedině s ní si můžete dát kafe nebo si zahrát na automatech.
Další údajná černá herna je v male hospůdce v Praze 6. A opět vás uvítá název sdružení Život je hrou. K dotazu na nepovolenou hernu se obsluhující personál nevyjádřil
Podle číšníka ji provozuje "nějaké" občanské sdružení. Jenže loterii smí provozovat jen stát nebo akciová společnost. V žádném případě občanské sdružení. Potvrzuje to Petr Vrzáň ze sdružení provozovatelů loterijních system. Podle expertů jsou ale podobných černých heren v Praze desítky, možná stovky. Publicista Stanislav Brunclík je skeptický. "Může přijít policie, může přijít bezpečnostní složka, která jednotlivé herny zavře, ale přestěhují se o roh dál a je to nekonečný příběh."
Podle některých odborníků stát přichází díky černým hernám o stovky miliónů korun ročně. A to jsou peníze, které následně končí v kapsách právě majitelů černých heren.