V posledních dnech se hodně diskutuje o tom, zda akce Delfíni v Praze bude, nebo ne. Magistrát hlavního města totiž pořadatele překvapil tím, že odmítl pronajmout pozemky v Karlíně, se kterými organizátoři počítali. Mezi lidmi panuje obava, že jim zakoupené lístky propadnou. Organizátoři Delfíní show ale zdůrazňují: Akce bude!
Šestačtyřicetiletý Zdeněk Š. koupil před dvěma týdny dva lístky na Delfíny v Praze a jeden na plavání s delfíny pro svého osmiletého syna. Teď má obavy, zda vůbec akce bude a jestli nepřijde o peníze. "Ten lístek na plavání jsem kupoval pro syna. Samozřejmě i on se doslechl, že akce možná nebude, protože to běží v televizích. A samozřejmě je z toho zklamaný, tak uvidíme, jak to dopadne," řekl zákazník.
Lístky na Delfíní show, při které mají vystoupit i lachtani a mrož, jsou stále v prodeji. "Vstupenky na Delfíny v Praze jsou k dostání v předprodeji na všech pobočkách," uvedl pracovník předprodeje.
Odborník na mořské savce z pražské ZOO celou situaci vnímá jako týrání zvířat. "Je to opravdu malá nádrž oproti tomu, co mají v Norimberku. A druhá nejpodstatnější věc je transport. Ta zvířata se budou transportovat dlouhou dobu. I když budou mít doprovod veterinářů, chovatelů a dalších odborníků, tak i přes to je pro ta zvířata největší zátěží stres, aklimatizace na nové podmínky, nové krmení a další vzruchy jako jsou lidé, kteří se na ně budou dívat, hudba a vlastně i to plavání, které inzerují pořadatelé," vysvětlil Roman Vodička, odborník na mořské savce.
Proti Delfíní show vznikla dokonce už i petice, která má přes šest a půl tisíce podpisů. Přes čtyři tisíce lidí své proti vyjádřilo na internetu.
Delfíni z Ukrajiny
Na veřejnost se také dostala informace, že delfíni pochází z volné přírody. To pořadatelé rozhodně odmítají s tím, že zvířata mají původ na Ukrajině. "V žádném případě nemůže jít o zvířata z volně žijící přírody, protože zvířata jsou opatřena čipem, jsou na ně platné dokumenty, které se připravují na straně vývozce, následně budou předány ministerstvu životního prostředí tady v České republice. V momentě, kdy delfíni doputují, čeká je okamžitá prohlídka státní veterinární správy a krajské veterinární správy. Samozřejmě kontrola celních orgánů a následně nám mohou být předáni tady v České republice. Delfíni se nesmí chovat v mobilních zařízeních a to my nemáme. Když je něco pevně vytvořené a pevně vybudované, tak to nemůže být mobilní. Jeho stěny bude halit stan, který bude druhý největší v celé Evropě. Je dělaný v Itálii, je u toho vytvořena panoramatická střecha, která má čtyřicet metrů. Je celá prosklená a otevírací tak, aby byl zajištěný přístup vzduchu i ze shora," vysvětlil manažer akce Delfíni v Praze, Artur Kaiser, kterého stejně jako další pořadatele nepotěšila zpráva z pražského magistrátu.
"Magistrát nám nepronajal tři tisíce metrů čtverečních, což měly být plochy pro parkoviště pro návštěvníky," zmínil Kaiser.
"Rada města tak rozhodla proto, že tento projekt se jevil jako problematický s tím, že provozování delfinária má velmi specifické vlastnosti a povolení a rada města se rozhodla, že tato společnost nevyhovuje těmto požadavkům," přiblížila stanovisko města Tereza Králová, mluvčí pražského magistrátu.
"To byla věc, se kterou jsme nepočítali v minulém roce, když jsme celý projekt připravovali. A my jsme na to zareagovali a parkoviště a příjezdovou cestu jsme k tomu vyprojektovali. Nebyly nám dopronajaty pozemky, které k tomu potřebujeme. To neznamená, že bychom neměli vůbec žádné pozemky, část pozemků jsme už pronajaté měli, ale zbývala určitá část dopronajmout," doplnil pořadatel Kaiser.
Pořadatelé teď budou chtít plné vyjádření magistrátu, z jakého důvodu si nemohou pozemek pronajmout.