Vrchní státní zastupitelství v Praze podává soudu návrh na povolení obnovy řízení v případu vytunelovaných CS fondů, z nichž v 90. letech zmizela miliarda korun. Návrh se týká miliardáře Pavla Tykače a dalších tří lidí, u kterých dříve žalobce trestní stíhání zastavil. Objevily se ale nové důkazy, kvůli kterým by se měl proces obnovit. Informaci v pondělí potvrdila mluvčí žalobců Irena Válová.
Žalobce z odboru závažné finanční kriminality pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) podává návrh na obnovu procesu k městskému soudu. Podle Válové jsou důvodem nové skutečnosti a důkazy, které by mohly samy o sobě nebo v souvislosti s dosavadními poznatky vést k závěru, že k původnímu zastavení stíhání nebyl důvod. Návrh soudu ještě nedorazil, uvedla jeho mluvčí Martina Lhotáková. Podle ní by se mělo o obnově řízení rozhodnout ve veřejném jednání.
Podle Tykačova mluvčího Jana Chudomela jsou novými důkazy "vylhaná svědectví skupiny osob vedených podvodníkem Chobotem, kteří se snažili Pavla Tykače neúspěšně vydírat". Státní zástupce se podle něho nezabývá pravdivostí nových skutečností, ale pouze tím, zda byly či nebyly známé již dříve. "Pavel Tykač se - na rozdíl od Chobota a spol., kteří se k tomu otevřeně přihlásili - na vytunelování CS Fondů nijak nepodílel a ani z toho neměl žádný prospěch," sdělil Chudomel v písemném vyjádření.
Trestní stíhání Tykače, dříve spolumajitele firmy Motoinvest a nyní vlastníka těžařské společnosti Czech Coal, bylo roce 2007 zastaveno. Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun. CS Fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy CS Fond skupina Motoinvest. Tykač podezření opakovaně popřel, je prý obětí vydírání.
Státní zástupce Marek Solar již dříve hovořil o možnosti obnovy řízení proti lidem, kteří byli v minulosti obviněni v souvislosti s případem vytunelovaných CS Fondů, ale jejich stíhání bylo zastaveno. Reagoval tak na nová svědectví, která zazněla v rámci dalšího procesu v kauze CS Fondů, i na slova soudce Kamila Kydalky, že stíhání skutečných "hráčů" bylo "záhadně" zastaveno.
Soudy v minulosti uložily za podvod čtyřem mužům nepodmíněné tresty. Městský soud v Praze pak letos v dubnu v již druhém procesu souvisejícím s kauzou CS Fondů další dva muže obžaloby z účasti na tunelování zprostil. Kydalka je přitom označil za "figurky na šachovnici" někoho jiného.
Tykač čelil v letech 2006 až 2008 kvůli tunelu v CS Fondech obvinění, jeho stíhání však žalobci zastavili. Kauzu znovu otevřel začátkem letošního roku kontroverzní podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot, který oznámil, že Tykačovi pomáhal CS Fondy vytunelovat. Řekl to při líčení před soudem, který rozhodoval o vině někdejšího úředníka ministerstva financí a jednatele firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Oba muži byli osvobozeni.
Tykač, jehož majetek odhadl v roce 2009 časopis TÝDEN na 27 až 32 miliard korun, získal před šesti lety 40 procent Mostecké uhelné (MUS). Druhého největšího producenta hnědého uhlí v ČR (nyní Czech Coal) Tykač definitivně ovládl loni, za zbývající část zaplatil podle médií zhruba deset miliard korun. Kvůli smlouvám o dodávky uhlí je Tykač a Czech Coal již dlouho ve sporu s ČEZ a nedávno zastavil dodávky pro Elektrárnu Opatovice patřící Energetickému a průmyslovému holdingu (společný podnik PPF, J&T a Daniela Křetínského).