Úřady evidují téměř pět tisíc žádostí církví o vydání nemovitostí

Domácí
21. 2. 2014 15:23
Církve žádají o téměř 5000 nemovitostí (ilustrační foto).
Církve žádají o téměř 5000 nemovitostí (ilustrační foto).

Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4982 výzev k vydání 107 821 pozemků a 1810 staveb. Vyplývá to ze souhrnu Státního pozemkového úřadu (SPÚ) aktualizovaného k 13. únoru. Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňského roku se bude počet výzev aktualizovat minimálně do konce února, řekla mluvčí fondu Monika Machtová.

Od konce ledna úřady připočetly dalších 297 výzev na vydání 5228 pozemků a 27 staveb. Uzavřeno bylo za stejné období 19 dohod na vydání pozemků, celkem bylo uzavřeno 71 dohod. Nejvíce výzev (2780) eviduje SPÚ, Lesy České republiky jich obdržely 1851.

K dalším institucím, kterým církve podávaly žádosti, patří například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Povodí Vltavy, ministerstva zemědělství a obrany. Z památek církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Podle informací z tisku se církve podáváním žalob u soudů snaží získat i ten majetek, který v minulosti stát převedl na obce.

ČSSD a ANO navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o 13 miliard, což církve odmítají. Spor o peněžitou část církevních restitucí by podle prezidenta Miloše Zemana mohlo vyřešit, kdyby peníze od státu církve využily na veřejně prospěšné účely.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Vláda přijala nový centrální stavební zákon. Měl by zrychlit výstavbu

Domácí
16. 12. 2025
ilustrační foto

Vláda se shodla, že zmrazí platy politiků do roku 2030

Domácí
16. 12. 2025
ilustrační foto

V Praze už svítí Betlémské světlo. Lidé si mohou přijít zapálit vlastní svíčku

Domácí
16. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV