V Evropě žijí tisíce radikálů ochotných zabíjet

Domácí
27. 3. 2016 13:48
Ženy zraněné během teroristického útoku na letišti v Bruselu.
Ženy zraněné během teroristického útoku na letišti v Bruselu.

Teroristé chtějí vystupňovat strach a obavy z uprchlické krize mezi Evropany, říká expert na terorismus Oldřich Bureš. V Česku je podle něho riziko útoků ve srovnání s Belgií či Francií mnohem menší, ale úplně vyloučit se nedá.

Dalo se zabránit teroristickým útokům minulý týden v Bruselu?

Nelze bohužel nikdy a nikde zajistit stoprocentní bezpečnost, už vůbec ne proti teroristickým útokům, při nichž mají teroristé vždy výhodu překvapení. Stačí jim jeden úspěšný útok, ale policie musí být připravena neustále, počet útoků a obětí lze pouze minimalizovat.

Prezident Zeman řekl, že teroristé mohou zaútočit klidně i v Česku. Jak je to pravděpodobné?

Hrozba teroristických útoků je vždy relativní. Ve srovnání s Belgií či Francii je ve střední a východní Evropě jejich hrozba nepoměrně menší. Podle dostupných informací tento region teroristé používají spíše jako tranzitní území, někdy i jako místo pro odpočinek. Jednoznačně však teroristický útok nelze v dnešní době vyloučit v žádném státě. Cílem teroristů je totiž vyvolat co největší strach a chaos, čím více se o nich píše a vysílá, čím větší je panika mezi občany, tím jsou vlastně teroristé úspěšnější.

Pokud pár hodin po útoku ministr vnitra Milan Chovanec požadoval vojáky v ulicích, byla to přiměřená reakce?

Záleží samozřejmě na vyhodnocení informací od tajných služeb, které k dispozici nemám. Vycházím pouze z veřejných zdrojů. Vláda veřejnost uklidňuje, že Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí, takže v tomto ohledu se mi volání po nasazení vojáků jeví jako nadbytečné opatření, zejména pokud by mělo být dlouhodobé. Vojáci navíc nejsou primárně na hlídkování v ulicích cvičeni, od toho je tu policie. Něco jiného je Belgie, kde je po útocích nutné nasadit všechny síly a tamní policie již svoje rezervy vyčerpala po útocích v Paříži. Nicméně všichni politici teď po teroristických útocích volají po dalších bezpečnostních opatřeních podle anglického hesla Better safe than sorry (jistota je jistota, pozn. red.) a v tomto ohledu je nutné chápat i požadavek ministra vnitra. Čtěte TÝDEN!


CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 29. BŘEZNA 2016.

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ