Názor sousedů
V pozadí české vládní krize je taktik Klaus, píší na Slovensku
11.09.2012 11:38
Od začátku to vypadalo tak, že vládu s historicky nejsilnějším mandátem položí nejmenší vládní strana - neřízená střela Věci veřejné. Nyní už je mimo koalici a zbytek, který po ní v české vládě zůstal, problémy dělat nebude. I tak je ale reálné, že Česko může zanedlouho o pravicovou vládu Petra Nečase přijít. Mohou ji potopit vlastní premiérovi poslanci za ODS. Je jich jen šest, ale nesilnějšího hráče v pozadí, tak jako už mnohokrát v minulosti, vidět není - je jím prezident Václav Klaus, napsal slovenský list Sme.
Nečas to ví. "Premiéra z ODS vždy potopili vlastní členové, nikdy to nebyli koaliční partneři," řekl. Pokaždé se s tím spojovalo jméno Václava Klause. Poprvé, v roce 1997, byl obětí rebelie on sám, druhou už prý řídil.
V roce 2009 padla uprostřed českého předsednictví EU vláda Mirka Topolánka. V případě Nečase mají rebelové více motivů. Vyšetřování předražené zakázky ve zdravotní pojišťovně, v níž sedí tří rebelové, msta dalších, které Nečas odstavil od moci, jakož i změna poměrů v pravicové straně, nemluvě o kmotrech v pozadí a jejich odstřihnutých zakázkách.
Neplatí, že za vším v Česku je třeba hledat Klause, ale pokud někdo dokáže využít události ve svůj prospěch, je to určitě brilantní taktik Klaus. Podporoval odvolaného exministra a faktického šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a odvolaného policejního prezidenta Petra Lessyho a protestuje proti zvyšování DPH, jež prosazuje premiér Nečas.
Hned jak se prezident Klaus rozhodne, co chce přesně dělat v politickém důchodu, rozhodne se i o tom, jak rychle do politického důchodu pošle premiéra Nečase. Ten v jeho plánech určitě není, míní Sme.
Související články
- Exprezident Klausův institut uspořádá Rozpravy na Hanspaulce. Jen pro zvané
- Lisabonská smlouva Hájek: Evropský parlament je ostudný a věrolomný
- Jen doporučení Europoslanci nechtějí Klausovu výjimku, ale je to jedno
Diskuse
Nejdiskutovanější názory
- 46 hlasůTen je v pozadí všech zločinů za posledních 23 let.
- 32 hlasůKritika Česka není nenávist. Nenávist je pochlebování, slibování 13....
- 27 hlasů"..jeden z protivládních aktivistů 7. září ukončil svůj život skokem...
- 23 hlasůNevím jak pan Lustig, ale já bych to viděl tak na 4-6 milio Čechů.
- 23 hlasůLépe by se mi četl titulek "Klaus už je definitivně v...
















