Ve skladech je 20 milionů lahví. Řeší se, jak je vrátit do regálů

Domácí
17. 9. 2012 13:04
Ve skladech leží po pátečním vyhlášení částečné prohibice 20 milionů lahví (ilustrační foto).
Ve skladech leží po pátečním vyhlášení částečné prohibice 20 milionů lahví (ilustrační foto).

Ve skladech leží po pátečním vyhlášení plošného zákazu prodeje lihovin 20 milionů lahví tvrdého alkoholu. Krizový štáb zatím nestanovil, jak by se mohly začít vracet do regálů obchodů a do restaurací a barů či jak by se případně mohla prohibice uvolnit. Jednat o tom budou právníci. Uvedl to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). V Česku platí kvůli otravám metanolem zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent.

"Momentálně je ve skladech zmrazeno dvacet milionů lahví. Jejich bezpečný návrat do oběhu nebude jenom právně, ale ani technicky úplně jednoduchou záležitostí," uvedl Heger.

Podle něj se nyní vede debata třeba o tom, jak by se část lahví mohla znovu dostat do obchodů či restaurací. Cílem je prý vyhnout se tomu, aby po návratu k běžnému stavu nepokračovaly otravy. Jaké konkrétní kroky právníci nyní budou posuzovat, Heger nechtěl zatím přiblížit. Podotkl však, že na omezení zákazu ještě není kvůli rostoucímu počtu otrávených a obětí "ten správný čas".

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

I po zrušení prohibice může podle ministra ještě lidí s otravou metanolem i zemřelých přibývat. Ukázaly to podobné zkušenosti z Norska a Pobaltí. "K úmrtím docházelo ještě půl roku po útlumu celé epidemie. Síť se bude čistit velmi pomalu. My musíme zabránit ale tomu masivnímu výskytu," dodal Heger. Zákaz prodeje se týká výhradně maloobchodu, vývoz a výrobu neomezuje

Případným odškodněním firem se štáb nezabýval. Někteří výrobci se už nechali slyšet, že by kompenzace mohli požadovat. Vadí jim třeba to, že ministerstvo zveřejnilo etikety padělků jejich zboží. Poškodilo to prý jejich jméno a mají ztráty. Podle ministra se zřejmě o odškodnění bude ještě svádět právní bitva. Podotkl, že zákaz vychází z posouzení situace a rizik. "My se domníváme, že v tomto případě riziko je na straně výrobců, kteří za své produkty ručí," uvedl ministr.

Anketa:

Souhlasíte se zákazem prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila kvůli otravám metanolem?

Kriminalisté na hledání zdroje závadného alkoholu nasadili další síly z Policejního prezidia i krajů. Na tiskové konferenci policie dementovala informaci, že zdroj metylalkoholu pocházel z Polska. Policisté stále pracují s více vyšetřovacími variantami. Obviněno zatím bylo 23 lidí.

"Policie dál bude poskytovat informace preventivního charakteru," uvedl na tiskové konferenci policejní prezident Martin Červíček. Vyšetřování podle něho může trvat i týdny a policie nechce prozrazovat taktické souvislosti vyšetřování kvůli jeho výsledku.

Stát nyní jedná s výrobcem léku Fomepizol na otravu metanolem o oficiálním dovozu léku, dodávka by byla placená. Zatím byly z 30 darovaných dávek použity čtyři, řekl Heger.

Závadný alkohol si podle oficiálních údajů vyžádal 19 úmrtí, u čtyř dalších zemřelých se čeká na výsledky pitev, informoval ministr. Za posledních 24 hodin přibylo šest nových podezření na otravu metylalkoholem. V nemocnicích jsou asi čtyři desítky lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jiří Benák / iDNES.cz / Profimedia

Další čtení

V Praze na Výstavišti dnes začíná 30. ročník veletrhu a festivalu Svět knihy

Domácí
15. 5. 2025

Fiala věří, že soud ohledně Dukovan rozhodne rychle, varoval před škodami z prodlení

Domácí
14. 5. 2025
ilustrační foto

Praha bude mít mobilní „šlehárnu“ pro drogově závislé. Ze staré sanitky

Domácí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ