Společnost Elmarco, která jako jediná na světě prodala stroj na průmyslovou produkci nanovláken, se ve středu v Praze chlubila svými výsledky a perspektivou. Firma chce postavit v Liberci výzkumně-vývojové centrum za tři čtvrtě miliardy korun. Jednatel firmy Ladislav Mareš odmítl odpovědět na to, z jakých zdrojů konkrétně bude toto centrum financovat.
"Nanovlákna jsou technologií třetího tisíciletí, společně s biotechnologiemi a informačními technologiemi," řekl na tiskové konferenci zakladatel a jednatel společnosti Elmarco Ladislav Mareš (podoba jeho jména s názvem firmy není čistě náhodná). Perspektivu nejrůznějších materiálů, přeměněných ve vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas, vidí jeho firma v celé řadě oborů (viz box).
Obchody zatím váznou
Firma Elmarco je světově unikátní v tom, že výrobu nanovláken dokázala převést do průmyslové podoby. Vyrábí stroje Nanospider, které dokáží "tkát" vlákna podle potřeby firmy, která si je objednává, a to i ve velkém množství. Ostatní firmy vyrábějí nanovlákna ve speciálních laboratořích – i sama firma Elmarco prodala do světa asi 18 takových "laboratoří", jednu si koupila například americká armáda. "Asi 98 procent naší produkce vyvážíme," dokládal Ladislav Mareš, že zájem o výrobky v Česku není nijak slavný.
Firma má podle něj asi 20 patentů, pět z nich na technologie a zbytek na materiály. Dva speciální materiály, pro filtraci a zvukovou izolaci, také nabízí svým odběratelům. Ve spolupráci s britskou firmou Alltracel pracuje také na nanovláknovém materiálu použitelném v medicíně.
Kde se mohou používat nanovlákna |
- nanokompozity: vylepšení materiálů (velmi pevné materiály z kovových nanovláken) - energie a IT (membrány z nanovláken zvyšují kapacitu bateriových článků) - bariéry a ochranné oděvy (chloropolymerová vlákna umožňují vznik oděvů odolných vůči chemikáliím) - medicína (materiály zastavující krvácení, podporující hojení ran) - životní prostředí (materiál pro zvukovou izolaci) - kosmetika a hygiena (struktura nanovláken umožňuje pomalé uvolňování látek z velkého povrchu) - filtrace (účinnější čištění vzduchu v automobilových filtrech) |
"Dosud jsme prodali jediný stroj na výrobu nanovláken, a to do USA, kde bude sloužit k výrobě filtrů čistících vzduch, který proniká do motoru," popisuje obchodní úspěch své firmy Mareš. "Jsme s prodejem asi rok ve skluzu, ale doufáme, že už jsme za bodem zvratu," připouští provozní neúspěchy.
Výzkum nanovláken, který dosud přišel společnost na 100 až 120 milionů korun, pomáhá financovat část firmy, která se zabývá výrobou polovodičů. "Ta nám zatím generuje 90 procent obratu, do tří let bychom tento podíl rádi otočili. Sekce polovodičů by se také měla z firmy zcela vyčlenit," nastiňuje plány Ladislav Mareš, který nevylučuje ani možnost prodeje části firmy.
Na vývojové centrum za stamiliony přispěje EU
Prioritou firmy bude rozvoj nanovlákenné technologie. Pro ni vznikne v průmyslové zóně v Liberci do roku 2010 výzkumně-vývojové centrum. Bude stát tři čtvrtě miliardy, z toho by mělo jít asi 200 milionů do budov a vybavení a 550 milionů do výzkumu a vývoje – stavby a testování výrobních linek a nových produktů.
Na otázku, jak bude tento projekt financován, odpověděl Ladislav Mareš vyhýbavě. Připustil, že firma investuje vlastní zisk, využije bankovních úvěrů a získá peníze z evropských fondů, odmítl ale upřesnit, z jakých programů a kolik. "Financování máme zajištěno, bližší informace poskytneme později," sdělil pouze.
Neodpověděl ani na dotaz, zda využije vládních investičních pobídek: "Nevím přesně, ale nějaké papíry jsme vyplňovali," zklamal novináře. V minulosti prý firma využila pouze podporu agentury CzechTrade pro založení své pobočky v Japonsku, podporu prý dostalo i několik projektů spolupráce s vysokými školami v Česku i jiných zemích.
V novém centru by měli najít uplatnění také mladí čeští vědci, především chemici, fyzikové, strojní inženýři a absolventi technických oborů. Nejvíce firma spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci, která se podle své mluvčí Jaroslavy Kočárkové snaží přizpůsobovat profil absolventů potřebám firmy.
Celkem by chtěla firma do roku 2010 významně zvýšit počet pracovních míst: ze současných necelých tří set by jich v roce 2010 mělo být 336. Společnost Elmarco vznikla v roce 2000, od roku 2004 spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci na vývoji technologie nanovláken. Její obrat v roce 2006 činil víc než 440 milionů korun.
Foto: Elmarco