Velká show: ODS a "skuteční občané" odhalili program
31.08.2009 11:45 Původní zpráva Aktualizováno 31.08. 14:03
Ve velkém stylu představila ODS svůj předvolební program "psaný s občany". Předseda strany Mirek Topolánek prohlásil, že chce odstartovat pozitivní změnu nálady, a varoval před strachem a populismem. Hlavním heslem kampaně je řešení a prioritou zvládnutí ekonomické krize. ODS předpokládá, že ji kampaň bude stát 260 milionů korun.
Sál laděný do modré barvy, na pódiu předseda Mirek Topolánek a vedle něj se střídají "skuteční" občané. Místo tváří ODS a autorů programu představují volební program daňová poradkyně, ředitel školy, studující matka. Vrcholní politici sedí v sále, jen někteří se dostanou ke slovu později na tiskové konferenci.
Show, která odstartovala oficiální část předvolební kampaně ODS, provázejí animované spoty kreslíře Vladimíra Jiránka. Prostřednictvím krátkých příběhů se ODS vymezuje vůči ČSSD. "Naše děti si nezaslouží předluženou, vyjedenou, do minulosti zahleděnou zemi," hřímá z pódia Mirek Topolánek.
Oznamuje, že tématem číslo jedna je pro ODS ekonomická krize a pobízí k optimismu. "Chceme se odlišit od těch, kteří jen šíří závist a nenávist," říká. "Strach je špatným rádcem, nahrává demagogům a populistům. Cenou za podlehnutí strachu by byla cesta do minulosti," prohlásil předseda ODS.
Jako v receptáři
Od úterý se občanští demokraté hodlají rozjet do regionů a kampaň rozjedou i v ulicích. Šéf volebního štábu Ivan Langer má k dispozici tři týmy, které postupně objedou sto měst a obcí. "Do toho se bude prolínat individuální kampaň pana předsedy a výjezdy jednotlivých kandidátů," řekl místopředseda ODS.
Formu zveřejnění volebního programu i načasování někteří kandidáti ODS kritizují. Nelíbí se jim, že dosud neměli k dispozici ani programové teze, a nemohli tak pořádně chystat kampaně v regionech. A také jim vadí, že program ODS prezentovali spolu s Topolánkem z pódia veřejnosti neznámí lidé. "Jsme jako zahradníci v receptáři," shrnul kritiku jeden z kandidátů. "Pokud jsme chtěli dodržet slib a předložit program psaný s občany, potřebovali jsme čas, abychom mohli všechny připomínky zapracovat," reagoval Langer. "Vycházíme také z reality, která říká, buďme zkoncentrováni na horkou fázi kampaně," dodal.
ODS tvrdí, že dostala od lidí přes dva a půl tisíce konkrétních příspěvků. Přispěvatelé podle partaje jednoznačné odmítají koketování s Ruskem a ve velké míře podpořili zjednodušování podmínek pro podnikání a šetření státu v období krize.
ODS zve do kina
Ještě tento týden zveřejní Langer propagační spot, který poběží v kinech před začátkem filmů. Jeho autorem je režisér Filip Renč, který pro stranu pracoval už v minulosti.
Místopředseda ODS odhaduje, že strana zaplatí za kampaň přibližně stejnou částku jako před parlamentními volbami, tedy asi 230 milionů korun. "Chceme zůstat na zhruba stejné úrovni jako při minulých volbách, přičemž cenové podmínky jsou letos nepoměrně příznivější. Takže za stejnou cenu můžeme mít více muziky," vtipkoval.
Na svoji akci v centru Prahy pozvala ODS také školáka Mikiho Kopase, který se stal známým díky debatě s politiky ČSSD na "vajíčkovém" mítinku na Smíchově. Chlapec se ukázal u stolu, kde seděli místopředsedové strany, šéf Senátu Přemysl Sobotka a předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř.
ČTĚTE TAKÉ: Modrý Miki: Už mě zná celá ODS, s Bémem si tykám
VIDEO: Malý konzervativec Miki se obul do ČSSD i Klause
ČSSD: nejlepší obrana je útok
Konkurenční ČSSD se občanským demokratům snažila jejich velký den co nejvíce zkomplikovat. Na ráno svolala svoji tiskovou konferenci. A vyhlásila válku ještě tajnému programu ODS.
V nové fázi kampaně chce ČSSD srovnávat svůj program s činností a s některými návrhy vlády Mirka Topolánka (ODS) v posledních třech letech, jak uvedl volební manažer strany Jaroslav Tvrdík.
Během letní části kampaně se ČSSD podle Tvrdíka soustředila na představení svého programu. "V té zářijové části se chceme primárně věnovat tomu, podle jakých kritérií by si občané České republiky měli 9. a 10. října vybírat," prohlásil.
ČSSD představila deset oblastí, v nichž chce svůj program porovnávat. Mimo jiné tvrdí, že ODS zavinila rekordní zadlužení státu, pokles životní úrovně důchodců či znehodnocení důchodů příštích generací. Topolánkova vláda prý také přispěla ke vzniku justiční mafie a k rozvoji politické korupce v zemi. Sociální demokraté chtějí všechny tyto údajné prohřešky napravit.
Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka také obvinil ODS, že porušila většinu svých předvolebních slibů z roku 2006, a je tedy nedůvěryhodná. "Není možné ODS věřit cokoli, co bude před těmito volbami do Poslanecké sněmovny slibovat," řekl. Podle něj je zřejmé, že "ODS nemá žádné skrupule a provede po volbách cokoli".
Související články
- Protest na síti Anonymous získali seznam všech členů ODS i s adresami
- Nové pražské vedení Svoboda jako Napoleon, Hrdlička jako Kutuzov
- Půtky s opozicí Nečas hájil plat pro Nagyovou a nařkl ČSSD z pokrytectví
Diskuse
Nejdiskutovanější názory
- 609 hlasůNevěřte starým hercům v nové roli....
- 344 hlasůČSSD se snaží nahodit ekonomický motor, ODS dusí přívod paliva těm...
- 288 hlasůVolím ČSSD!!!to je SUPER volba pro ČR!!!
- 154 hlasůObdivuhodně rychle se Talmanovi zhojila na jeho mo(u)dré hlavě ta...
- 139 hlasůHezký, že jste do dali do uvozovek. Celá ODS patří do uzovek, každý...














