Přes úspěch svých politických stran a hnutí ve volbách se do sněmovny nedostanou mnnozí přední politici. Týká se to například předsedy Věcí veřejných Víta Bárty, který kandidoval za hnutí Úsvit, či úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby. Smůlu má i autor hymny volebního bloku Hlavu vzhůru a exrebel v ODS Tomáš Úlehla. V parlamentu se naopak objeví mnoho nových tváří.
Vítěz voleb
I když největší počet hlasů získala sociální demokracie, skutečným vítězem se stal miliardář Andrej Babiš a jeho hnutí ANO 2011. Přes velkou kampaň, kterou proti nim vedla část médií a podstatná část občanských sdružení a organizací, navzdory podezření z aktivní spolupráce a probíhající soud na Slovensku si bez něj, obrazně řečeno, žádná vláda ani ruku neumyje. Jedinou možností, jak ho obejít, by byla velká koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.
Debakl voleb
Černého Petra v podobě volebního debaklu si vytáhly "prezidentské" projekty Hlavu vzhůru a Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ). První z nich aktivně - i když vlažně - podporoval bývalý prezident Václav Klaus. Hnutí, za nějž kandidovala bývalá europoslankyně Jana Bobošíková i mnozí exposlanci za ODS, nezískalo ani půl procenta hlasů. Otázkou je, zda by se mu podařilo dostat se do sněmovny, kdyby se do jeho čela nebo do čela jiné podobné strany postavil sám Václav Klaus. Nevedlo se ani SPOZ spojovanému se jménem prezidenta Miloše Zemana. Měl přitom několik trumfů v podobě současných ministrů úřednické vlády. Strana získala jenom 1,5 procenta hlasů, což je podstatně méně než při minulých volbách. Dá se reálně předpokládat, že na osudu obou subjektů se podepsalo Babišovo hnutí ANO 2011 či hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, která se zaměřovala na podobný typ voličů. V případě SPOZ to pak byly i pochybnosti o výběru lidí na jejich kandidátky, kdy z ní byl rozhodnutím předsednictva vyřazen například Miroslav Šlouf. Ze současných členů vlády byli do sněmovny zvoleni jen šéfka spravedlnosti Marie Benešová (za ČSSD) a ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský (za KDU-ČSL).
Návrat voleb
Velký návrat na výsluní slaví lidovci, kteří po tříleté přestávce opět zasednou do poslaneckých lavic. Až dosud samozřejmě KDU-ČSL parlamentní stranou byla - měla své senátory, to však příliš nerespektovali ani novináři, ani veřejnost. Do sněmovny se strana vrací poměrně obrozená a s řadou nových tváří, například bývalým šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů či sociologem Ivanem Gabalem.
Velké odchody
Ze sněmovny pro změnu zmizí plno starých tváří. Například bývalý šéf Věcí veřejných Vít Bárta, který kandidoval za hnutí Úsvit Tomia Okamury. Chybělo mu pár set hlasů. Věci veřejné se však do sněmovny přece jenom dostaly. V Ústeckém kraji byl zvolen exposlanec David Kádner, v Moravskoslezském kraji Olga Havlová, v Jihočeském kraji Karel Pražák a v kraji Královéhradeckém Jiří Štětina.
Mezi poslance se nedostal ani bývalý ministr průmyslu a obchodu a úřadující předseda ODS Martin Kuba. Pro toho to může znamenat konec ve vrcholné politice. Předpokládá totiž, že kvůli špatným výsledkům stran dá on i celé vedení ODS v neděli své funkce k dispozici. Z ODS tam lidé nenajdou už ani bojovnici proti sKartám Lenku Kohoutovou. Nedostali se tam ani někteří odpadlíci od ODS, kteří kandidovali za volební blok Hlavu vzhůru, například Michal Doktor či bývalý zlínský primátor a autor hymny hnutí Tomáš Úlehla.
Perličky voleb
Letošní volby přinesly i některé perličky. Například zvolení jmenovce šéfa hnutí ANO 2011 Miloše Babiše, který byl až na třináctém místě kandidátky, nakonec ho však preferenční hlasy vynesly až na první místo. Zajímavostí byla i kandidatura policisty Václava Klause za hnutí Úsvit, který se však nakonec do sněmovny nedostal. Podobně jako jmenovec Klementa Gottwalda Josef, který kandidoval za komunisty.