Vůle voličů
Volby: hlasovala dosud pětina voličů, člen komise měl symboly KSČ

07.10.2016 14:00 Aktualizováno 07.10. 22:38

On-line

Obnovit

 • 22:03
  TÝDEN.CZ

  První den krajských a senátních voleb skončil, v on-line reportáži na TÝDEN.CZ budeme pokračovat opět v sobotu. Volební místnosti se po osmi hodinách uzavřely úderem 22.00. Zájem lidí o hlasování se různil, v průměru zatím přišla podle informací z volebních okrsků zhruba pětina voličů. Nevelký zájem mohlo podle některých komisařů ovlivnit chladné a deštivé počasí. Lidé mohou přijít k urnám ještě v sobotu, kdy budou volební místnosti otevřeny od 8.00 do 14.00.

 • 21:48
  sčítání hlasů

  V Jihomoravském kraji volební účast přesáhla večer 20 procent. Nejvyšší byla v Brně, kde přišlo k urnám asi 25,8 procenta voličů, čtvrtina lidí volila i v Boskovicích na Blanensku. Méně než 15 procent naopak hlásí Hrušovany nad Jevišovskou na Znojemsku.

 • 21:27

  V části hlavního města lidé vybírají jen zástupce do Senátu. V Praze 6 přišlo do večera k urnám zhruba 13 procent voličů, v Praze 11 kolem 15 procent a v Praze 10 o něco víc než 17 procent.

 • 21:27
  mapa

  "Volební účast se pohybuje zhruba na deseti procentech," řekla večer Lubica Koláčková z olomouckého krajského úřadu. V krajském městě je však zájem o volby vyšší, například v Základní škole Zeyerova dosahovala 30 procent. Ve Zlínském kraji přišlo odevzdat hlas kolem pětiny voličů. Třeba v největším vsetínském okrsku volilo podle mluvčí radnice Adély Kousalové 19,5 procenta lidí a v nejmenším 20 procent. Podobně je tomu třeba v Uherském Hradišti. Na Vysočině se účast v oslovených okrscích pohybuje v rozmezí od 16 do 22 procent. Víc voličů zatím přichází k urnám ve větších městech, na venkově je účast slabší.

 • 21:26
  mapa

  V Pardubickém kraji přilákaly volby zatím 15 až 30 procent lidí. V sousedním Hradci Králové činila účast v okrsku Benešova třída na panelovém sídlišti Moravské Předměstí i třeba v okrsku Labská kotlina v centru města 23 procent. Naopak například v Jičíne v okrsku Základní škola Železnická byla poloviční.

 • 21:26
  mapa

  V Ústeckém kraji se zájem o volby výrazně liší podle toho, jaké lokality zahrnují jednotlivé volební okrsky. Například v okrsku v Krásném Březně činila večer účast 14 procent. Více lidí než v minulých volbách je naopak například na sídlišti Skřivánek.

 • 21:24
  mapa

  Víc než pětinu lidí zatím volby přilákaly v Libereckém kraji. "V okrsku na Husově třídě v Liberci ale má už odvoleno přes 33 procent voličů. Museli tam přidat ještě jednu plentu, protože se tvořila fronta," řekl Zdeněk Valášek z krajského úřadu, který volební místnosti objíždí a dohlíží na průběh voleb. Ale například v jednom z okrsků na sídlišti Mšeno v sousedním Jablonci byla účast sotva poloviční.

 • 21:24
  sčítání hlasů

  Volební okrsky v Karlovarském kraji měly v podvečer voličskou účast obvykle mezi 15 až 30 procenty. Třicetiprocentní účast už byla například v Otovicích u Karlových Varů, okrsky přímo v Karlových Varech se blížily 20 procentům. Ve volebních místnostech v Plzeňském kraji se účast pohybuje v průměru kolem 15 procent. "Jsou místa, kde má odvoleno devět procent voličů, jinde i 25 procent," uvedl Jan Nový z krajského úřadu. Například do jednoho z okrsků ve Stříbře na Tachovsku přišlo do večera 19 procent voličů.

 • 21:23
  sčítání hlasů

  Ve středních Čechách volila do večera ani ne pětina lidí. Téměř dvacetiprocentní účast byla v Kolíně; v Benešově a Mělníku přišlo k urnám shodně necelých 17 procent voličů. O něco méně, 15 procent, hlásí Kutná Hora a 14 procent lidí zamířilo k volbám v Berouně.

 • 21:23
  sčítání hlasů

  Do pátečního večera přišlo volit krajské zastupitele a senátory v průměru do pětiny voličů. Zájem lidí o hlasování je podle informací z volebních komisí rozdílný. Celkově by ale mohl být obdobný jako v posledních společných krajských a senátních volbách před čtyřmi lety. Někteří voliči přicházejí vybírat jen budoucí členy zastupitelských sborů, do horní parlamentní komory volit nechtějí. Senátní volby se konají na třetině území.

 • 20:53
 • 20:49
  KSČM

  Pokračování kauzy komunisty ve volební komisi v základní škole ve Staré ulici v Brně, který si navlékl bílé tričko s rudou hvězdnou, srpem a kladivem: tajemník městské části Brno-střed Petr Štika to považuje za porušení zákona, který podle něj zakazuje jakoukoli propagaci ve volebních místnostech. PO poradě s krajským úřadem uvedl: "Shodli jsme se, že podle nás narušuje pořádek ve volební místnosti. Příslušná k řešení situace je předsedkyně volební komise, kterou jsem seznámil s tím, že může člena vyloučit. Ona tak zatím neučinila. Dám to na přestupkovou komisi a budu se snažit, aby to mělo dohru a nestal se z toho precedens. Nicméně volby to nijak neohrozí a to je důležité," dodal Štika.

 • 20:42

  Okamžik z volební místnosti v ZŠ Janákova v Praze.

 • 19:56
 • 18:54

  Člen volební komise v základní škole ve Staré ulici v Brně si oblékl bílé tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika to považuje za porušení zákona, který podle něj zakazuje jakoukoli propagaci ve volebních místnostech. Muže proto vyzval, aby se převlékl, což člen komise nejprve slíbil, ale poté neudělal. Štika situaci řeší s krajským úřadem, podle něj to může vést k vyloučení člena z komise. Případ zadokumentovala i policie.

  Dotčeného muže do komise dosadila KSČM. "V zákoně o volbách je, že se nesmí v době voleb v blízkosti místností používat žádné symboly a věci k propagaci. Rudá hvězda na bílém tričku a k tomu srp a kladivo je podle mě propagací KSČM, takže tím jednoznačně porušuje zákon," uvedl Štika. Dodal, že se nad oděvem člena komise pozastavovali i někteří občané.

  Tajemník na to šel muže osobně upozornit. "Domluvili jsme se, že se převlékne, ale neměl nic u sebe. Šel jsem mu koupit tričko, a když jsem přišel, odmítl se převléknout. Přivolaná policie celý případ zadokumentovala, ale zatím ho neřešila, aby nenarušila volby," řekl Štika. Vše řeší s krajským úřadem.

 • 18:17

  Svůj hlas odevzdala i nejstarší obyvatelka vesnice Čilá na Rokycansku Marie Macáková, která 13. března oslavila sto let. Urnu jí donesly členky volební komise.

 • 18:10
  sčítání hlasů

  V Praze-Dejvicích se do jedné z volebních místností vydala delegace z Jižní Koreje, která pozorovala český systém voleb. "To nás trochu překvapilo, ale měli dokument podepsaný ministrem vnitra Milanem Chovancem," uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

 • 17:58

  Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) ani jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) nehlasovali dnes v referendu o poloze brněnského nádraží, přestože u krajských voleb své hlasy odevzdali. Zdůvodnili to tím, že chybí studie proveditelnosti, která má porovnat varianty nádraží v centru a v odsunuté poloze u řeky. Studie investora Správy železniční dopravní cesty měla být původně hotová letos, ale bude až příští rok. V referendu nehlasoval ani předseda ODS Petr Fiala.

 • 17:57

  Bělobrádek usiluje o zvolení do krajského zastupitelstva na druhém místě kandidátky Koalice pro Královéhradecký kraj, kterou kromě lidovců tvoří Hradecký demokratický klub (HDK) a Volba pro město (VPM).

 • 17:56
  KDU-ČSL

  KDU-ČSL věří, že získá více mandátů než v roce 2012. Posílit chce také v senátních volbách, řekl v Náchodě vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. V minulých krajských volbách získala KDU-ČSL 61 křesel v krajských zastupitelstvech, v senátních volbách obhajují lidovci tři místa.

  "Chtěli bychom určitě posílit jak v Senátu, tak v krajských volbách," řekl Bělobrádek, který s odkazem na předvolební průzkumy uvedl, že by KDU-ČSL mohla získat dva až tři hejtmany. "Když jeden dopadne, budu velmi spokojen, teď žádného neobhajujeme, takže každý je určitě úspěchem," řekl Bělobrádek. V současnosti jsou lidovci ve dvou koalicích, a to v Pardubickém a Jihomoravském kraji.

Foto: Karel Šanda, Hájek Ondřej

Autor: - red -, ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dozvuky voleb
Soud zamítl poslední volební stížnosti. Kromě Mostu výsledky platí

Nejvyšší správní soud zamítl tři poslední stížnosti na senátní volby. Ze sedmnácti letošních podnětů vyhověl jen těm, které se týkaly obvodu Most, kde zrušil... více

Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou (na snímku), vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí.

Rozhodnutí soudu
V Mostě si zopakují celé volby

Aktualizováno 10.11. 18:07Senátní volby na Mostecku jsou neplatné. Do 90 dnů se celé zopakují. Nejvyšší správní soud vyhověl stížnostem. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu... více

Liana Janáčková.

Zpochybněný výsledek
Nezávislí neuspěli se stížností na senátní volby v Ostravě

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost hnutí Nezávislí, která zpochybňovala výsledek senátních voleb v ostravském obvodu číslo 70. Vyhrál tam šéf hasičů Zdeněk... více

Hana Jeníčková.

Návrhy
Soud zamítl stížnosti Severočechů na volby v Ústeckém kraji

Ústecký krajský soud zamítl stížnosti kandidátů hnutí Severočeši.cz na krajské volby v Ústeckém kraji. Uvedla to mluvčí soudu Marcela Trejbalová. O jednom... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 12/2017 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Family

Barrandov Plus


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.