Britský protikorupční úřad SFO zastavil stíhání rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho kvůli údajné korupci kolem dodávek letounů Gripen do středoevropských zemí, včetně Česka.
Protikorupční úřad oznámil, že stíhání zastavuje poté, co se britský zbrojní koncern BAE Systems dohodl s americkými a britskými úřady na vysokých pokutách výměnou za to, že zastaví vyšetřování této údajné korupce.
ČTĚTE TAKÉ: Britové rozkryli systém vyplácení provizí za gripeny
Prošetřete dodávky gripenů, vyzval Topolánek Pecinu
Český poradce BAE jde kvůli gripenům do vazby
Protikorupční úřad před týdnem obchodníka obvinil, že se "mezi 1. lednem 2002 a 31. prosincem 2008 s dalšími osobami spojil za účelem korupčních plateb neznámým představitelům a dalším agentům vlád některých středoevropských a východoevropských zemí, včetně České republiky, Maďarska a Rakouska". Účelem bylo zajistit od těchto vlád kontrakty na dodávky letadel Jas-39 Gripen.
Pokuta 400 milionů dolarů
Podle oznámené dohody zaplatí BAE ve Spojených státech pokutu 400 milionů dolarů a v Británii 30 milionů liber (celkem asi 8,65 miliardy korun). SFO oznámil, že pokuta, kterou BAE zaplatí Británii, se týká jen obchodů koncernu v Tanzanii, nikoli tedy Česka, jak uvádělo obvinění Mensdorffa-Pouillyho.
Pokuta v USA souvisí s obchody v dalších zemích, podle BBC především v Saúdské Arábii. Pokud jde o dodávky letadel do Česka a Maďarska, byla porušena pravidla pro transfery citlivých amerických technologií, tvrdí BBC.
Vzhledem k tomu, že bylo uzavřeno vyšetřování celého BAE, protikorupční úřad uvedl, že ruší i stíhání Mensdorffa-Pouillyho. Soud v londýnském Westminsteru už ve čtvrtek rozhodl, že může být propuštěn za přísných podmínek na kauci milion liber. Nesměl opustit Británii, na nohou měl nosit "elektronická pouta" a musel dodržovat zákaz nočního vycházení. Lobbista nemůže Británii opustit hned, protože jeho pasy má ještě soud ve Westminsteru. V pondělí by je však měl dostat zpátky.
Mensdorff-Pouilly už kvůli stejné záležitosti strávil loni pět týdnů ve vazbě v Rakousku. Je podezřelý, že dal prostředníkům úplatky ve výši 13 milionů eur (asi 325 milionů korun) v zájmu pronájmu anebo prodeje gripenů České republice.
Kauza se vleče roky
Vyšetřování britských, rakouských a českých úřadů se týkalo smlouvy, která byla podepsána v roce 2001 a podle níž měla česká armáda koupit stíhačky Gripen v celkové hodnotě 60 miliard korun; smlouva ale byla později anulována. Česko si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajalo za zhruba dvacet miliard korun.
K TÉMATU: Vyšetřování nákupu gripenů se vleče roky. Kdy skončí?
Gripeny vyrábí švédská společnost Saab AB, v níž má jednadvaceti procentní podíl britská společnost BAE. Údajnými úplatky při pronájmu gripenů se dvakrát zabývala protikorupční policie také v České republice, ale nebylo vzneseno žádné obvinění.
Foto: Jan Schejbal, archiv