Vyšetření Češi <span>nemají příznaky</span> prasečí chřipky

Domácí
28. 4. 2009 10:38
Ve Mexiku si prasečí chřipka vyžádala již 149 životů.
Ve Mexiku si prasečí chřipka vyžádala již 149 životů.
Přednostka Marešová: Příznaky prasečí chřipky se u Čechů nevyskytly.Žádný ze tří pacientů, kteří dosud byli vyšetřeni v pražských nemocnicích kvůli obavám, že se nakazili prasečí chřipkou, neměl příznaky, které by tomuto onemocnění napovídaly. Řekla to přednostka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Vilma Marešová.

"Jistotu budeme mít, až dostaneme výsledky testů od národní referenční laboratoře, ale jejich příznaky neodpovídají prasečí chřipce. Je tedy velmi málo pravděpodobné, že by měli prasečí chřipku. Nemůžu ale nic říci dopředu, nemám křišťálovou kouli, musíme vyčkat výsledků," řekla.

ČTĚTE TAKÉ: Prasečí chřipka: Česko hlásí první podezřelé
                        Máme se bát prasečí chřipky? Otázky a odpovědi


Vyšetření lidé měli podle Marešové příznaky běžného onemocnění dýchacích cest. "Příznakem je celková intoxikace, vysoká horečka, obvykle ne rýma. Začíná to bolestí kloubů, svalů, je obrovská únavnost, až pak za 12, maximálně 24 hodin začíná dráždivý kašel," popsala přednostka.

Za normálních okolností by pacienti podle ní nebyli přijímáni, nemají typické příznaky, ale byli v Mexiku, mají určité příznaky, takže je na místě opatrnost, kdyby náhodou byli nositeli, aby se zabránilo šíření. Musejí být izolováni do vyloučení či potvrzení infekce.

V Mexiku si prasečí chřipka vyžádala již 149 životů.Přednostka varovala před panikou a sháněním Tamiflu, který se prezentuje jako lék na tuto formu chřipky. Poznamenala, že ani ona pro sebe žádnou zásobu tohoto léku nemá. Pokud už je někdo infikován, může lék podle studií zkrátit o jeden den akutní fázi nemoci a o něco také následnou rekonvalescenci, rozvoji onemocnění u nakaženého ale nezabrání. Lék by se měl podat do 48 hodin od prvních příznaků.

ČTĚTE TAKÉ: Roušky v Mexiko City došly, hlásí Čech z Acapulca
                        
Velvyslanec v Mexiku: Z Čechů není v ohrožení nikdo


Virus A/H1N1 má na svědomí v Mexiku, kde epidemie začala, už 149 obětí. V pondělí byl hlášen první potvrzený případ také v zemích EU. V Česku zatím žádný případ potvrzen není.

"Netvrdím, že se neobávám, že může vzniknout pandemie, ale my jsme zažili pandemii hongkongské chřipky v roce 1968 a neměli jsme žádné Tamiflu. Přitom tehdy v Praze nebo Československu nějak rapidně obyvatel neubylo," řekla přednostka. Tehdy na startu epidemie právě na Silvestra bylo jen na Bulovce přijato v jednom dni 53 pacientů.

Nemocnice na Bulovce vyhradila pro možné nakažené jedno oddělení.Podle informací médií byl vyšetřen kvůli obavám z nákazy prasečí chřipkou jeden cestovatel z Mexika ve Fakultní nemocnici Motol a jeden v Nemocnici Na Homolce. Ředitel Motola Miloslav Ludvík řekl, že pacient s chřipkou dostal Tamiflu a byl poslán domů do karantény. Pokud by testy potvrdily nákazu, nemocnice má na pacienta kontakt. Byl by převezen infekční sanitou na Bulovku. Mluvčí Homolky Jitka Kalousková řekla, že žádného pacienta s podezřením na tuto infekci nehospitalizovali.

ČTĚTE TAKÉ: Domácí cestovní kanceláře ruší odlety do Mexika

Podle Marešové nejsou v Česku "příznivé" podmínky pro šíření infekce jako v Mexiku, kde je obrovská koncentrace obyvatel na vymezeném prostoru. V USA, kde se objevila také řada případů, jsou počty infikovaných také výrazně menší.

Foto: Tomáš Nosil, ČTK/AP, Petra Mášová
Autor: ČTK

Další čtení

Ochranáři v Rychnově odebrali mláďata čápa z hnízda. Pár se rozpadl

Domácí
9. 5. 2025
Petr Kadlec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

V 95 letech zemřel spisovatel, překladatel, nakladatel a skaut Zapletal

Domácí
9. 5. 2025
Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ