Výslechy Parkanové: Nikdo nic nekritizoval, podpisů bylo moc

Domácí
14. 8. 2013 17:08
Exministryně obrany Vlasta Parkanová.
Exministryně obrany Vlasta Parkanová.

Tvrdí, že je nevinná a o transakci nebyly pochybnosti. Někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) zveřejnila na svých internetových stránkách záznamy výpovědí všech svědků i obviněných v kauze letadel CASA. Materiály nechce kvůli pokračujícímu vyšetřování blíže komentovat. Parkanovou policie v souvislosti s nákupem letadel viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Mezi zveřejněnými dokumenty je například výslech bývalého náčelníka generálního štábu a nynějšího ministra obrany Vlastimila Picka, který na většinu otázek vyšetřovatelů odpovídá, že si na události doprovázející rozhodnutí o nákupu letounů nevzpomíná. Expremiér Petr Nečas (ODS), který byl v době rozhodnutí o letadlech ministrem práce a sociálních věcí, při výslechu například uvedl, že cena letadel byla obtížně odhadnutelná. 

"Já jsem si zprůměrovaně spočítala, kolik podpisů bylo nutné dát denně na nejrůznější dokumenty. Bylo jich plus mínus dvacet denně. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem ty podpisové knihy většinou vyřizovala pozdě večer nebo v noci," říká Parkanová to, čím se hájila i v minulosti. Tedy že práce ministryně je velmi časově náročná a podpis na zakázce, která se týkala nákupu letounů CASA nemusí znamenat, že o něm rozhodla konkrétně ona. Na výběru letounů CASA se podle exministryně obrany podílela řada odborníků.

Vyšetřovatel nezná Ústavu

Ministr obrany a bývalý náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek u letounu CASA."A já musím říct, že nikdo nesignalizoval žádnou výtku, žádnou pochybnost o ceně ani o čemkoliv jiném," dodává Parkanová. Konečnou fází při zakázce podle ní bylo rozhodnutí kolegia o 26 vedoucích pracovnících. Výběr letadla i jeho cena tak podle ní byla věc, která náležela jejím podřízeným. Námitky podle výslechu Parkanové nevznesl ani tehdejší náčelník Generálního štábu armády ČR Vlastimil Picek.

U výslechu Parkanové se vyšetřovatelé poměrně nelogicky ptali, zda byla Parkanová do své funkce ministryně obrany zvolena ve volbách. Ministři přitom podle Ústavy ČR do funkcí voleni nejsou. "Namítám, že tato položená otázka je urážlivá nebo svědčí o zásadních mezerách znalostí ústavního systému ČR tazatele," rozčílil se u výslechu advokát Parkanové Tomáš Sokol. Nebylo to ostatně jedinkrát, kdy Sokol při výslechu vznesl námitku. Nelíbily se mu ani otázky na to, jaké vlastně měla Vlasta Parkanová coby ministryně pravomoce.

Petr Nečas.Na stranu Parkanové se při výslechu stavěl i expremiér Petr Nečas (ODS). "Mluvit o přiměřenosti ceny u unikátního zbrojního kontraktu je nonsens, nic takového neexistuje," řekl Nečas a poukázal i na to, že srovnávat ceny letounů CASA pro polský trh a český trh je nesmyslné. Nečas také podotkl, že transakce proběhla před čtyřmi lety a není tudíž možné ji zpětně popsat detailně. Na podrobnější okolnosti zakázky si nevzpomíná většina svědků.

Armáda letouny chtěla

"Musel jsem se nejprve zorientovat s použitím internetu, zda jsem vůbec na jednání vlády byl," řekl u výslechu exministr životního prostředí Martin Bursík. I to podle něj může naznačit způsob schvalování nákupu letadel CASA. "Kdybyste se mě ptali na nákup pandurů, tak vám popíšu to jednání vlády velmi podrobně," dodal Bursík v lednu na policii. Na detaily si nevzpomíná ani exministr financí Miroslav Kalousek. Zato u výslechu uvedl, že nemá na paměti, že by kdokoliv z vlády byl proti odprodeji letounů L-159 a nákupu letounů CASA. "Náčelník generálního štábu doporučoval schválení tohoto návrhu a argumentoval aktuální potřebou těchto dopravních letadel i jejich vhodností pro potřeby armády ČR," uvedl exministr na poiicii.

Vlasta Parkanová a Miroslav Kalousek.O nákupu letadel CASA vláda rozhodla v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Kvůli obchodu je vyšetřována Parkanová a její tehdejší náměstek Jiří Staněk. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.

Foto: Lucie Pařízková, ČTK , archiv

Další čtení

ilustrační foto

Teploty na Šumavě spadly k mínus deseti. Padly i historické rekordy

Domácí
7. 5. 2025

Nová droga v Česku děsí, zabíjí už špetka. Uzavřeli kvůli ní i stanici metra

Domácí
7. 5. 2025

Sněmovna přes odpor ANO posunula ke schválení národní park Křivoklátsko

Domácí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ