Do každodenní péče o děti se výrazně více zapojují otcové v Praze než v jiných regionech. Vyplývá to ze sociologického průzkumu, kterého se zúčastnilo 1500 mužů, převážně otců nezletilých dětí. Průzkum se uskutečnil v rámci projektu nazvaného Táto, jak na to?, který propaguje aktivní otcovství.
"Projekt s rozpočtem 7,6 milionu korun organizuje ministerstvo práce a sociálních věcí," sdělila jeho mluvčí Viktorie Plívová.
Aktivní otcovství znamená dlouhodobé a pravidelné zapojení otce do péče o děti. Týká se třeba vodění potomků do školky a školy, pomoci s domácími úkoly, zajištění stravy a hygieny a také trávení volného času s dětmi.
ČTĚTE TAKÉ: O prázdninách děti rostou rychleji, tvrdí odborníci
Podle průzkumu mají pražští otcové v porovnání se zbytkem České republiky vyšší příjmy a sociální postavení a žijí s partnerkami s vyšším vzděláním. Nadprůměrný důraz kladou na finanční zabezpečení rodiny, nejméně ze všech však práci berou jen jako místo, kam si chodí jen vydělávat. Otcové v Praze pracují častěji ve službách, což jim umožňuje víc se přizpůsobovat i potřebám rodiny.
Otcové v Praze víc prosazují střídání rodičů během rodičovské dovolené. Častěji než ostatní otcové v zemi však tvrdí, že jejich partnerky chtějí zůstat s dítětem doma samy. V příjmech matek a otců jsou v Praze nejmenší rozdíly, avšak jako hlavní důvod, proč nezůstali nebo neplánují zůstat s dítětem na rodičovské dovolené, uváděli otcové finanční nevýhodnost. Při narození dítěte si pražští tátové ve srovnání s ostatními častěji berou neplacenou dovolenou.
Otcové v metropoli mají i silnější příklon k liberálnímu stylu výchovy. Podle výzkumu se ze svých dětí snaží vychovat individuality. Nemyslí si tedy, že děti potřebují pevnou ruku, nevadí jim většinou vstávání k dětem a méně jich souhlasí s tím, že se v době nemoci o dítě nejlépe postará matka. Paradoxně ale kladou menší důraz na čas strávený s dětmi, tvrdí autoři průzkumu.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková