Ekologové ze sdružení Arnika chtějí, aby lidé, kteří třídí odpad, platili nižší poplatky za jeho likvidaci. Zákon by měl podle nich navíc motivovat obce k zavedení takových poplatků, aby víc přiměly lidi ke třídění. V současnosti platí stejnou sumu poctivě třídící, ale i ti, kteří na recyklaci nemyslí. Snížení poplatků za svoz odpadu by mělo být součástí změny zákona o odpadech, které prosazuje sdružení Arnika novou peticí Co vytřídíš, neplatíš!, uvedli zástupci sdružení na tiskové konferenci.
Petici adresovali politikům v obecních zastupitelstvech i členům vlády. Veřejnost ji může podepsat také po internetu. Ve středu se k akci pořádal na pražském náměstí Republiky happening.
"Považujeme za nutné, aby byli lidé, kteří poctivě třídí odpad, nějakým způsobem zvýhodněni před těmi, kteří bezmyšlenkovitě házejí všechno do jedné popelnice," uvedl předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík.
V petici ekologové také požadují, aby ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) prosadil zvýšení míry recyklace odpadů z domácností i živností na padesát procent, místo aby se investovalo do nesmyslných a drahých spaloven.
Česká legislativa v současné době sice motivační prvky v obcích a městech zavést umožňuje, nijak je ale podle členů Arniky k tomu nemotivuje. Místo toho loni vláda zvýšila strop pro poplatky za svoz odpadu z pěti set na tisíc korun. Ekologové upozorňují, že kvůli tomu mohou přestat lidé odpad třídit.
Jako příklad moderního systému odpadového hospodářství uvedli jihomoravskou obec Ostopovice, která zavede od roku 2014 pytlový sběr odpadu i s motivačními poplatky. Podle tamního starosty Jana Symona dospělo loni zastupitelstvo k názoru, že upustí od vybírání paušálního poplatku a chce dosáhnout vyšší míry recyklace. "Je nutné změnit české zákony, aby tento postup nejen umožňovaly, ale aby k němu města a obce motivovaly," tvrdí Symon.
Česká republika zatím podle ekologů zdaleka nevyčerpala možnosti, které nabízí důsledná recyklace. Politici však naslouchají spíše provozovatelům spaloven a energetickému byznysu, místo aby hájili zájmy běžných lidí, dodal vedoucí kampaně Jan Nezhyba.
Za třídění odpadu by měla být odměna, prosazují ekologové
Domácí
27. 3. 2013 14:31
Česká republika zatím podle ekologů zdaleka nevyčerpala možnosti, které nabízí důsledná recyklace.
Autor: ČTK Foto: Profimedia