Městský soud v Praze dnes odsoudil lékaře Vladimíra Mikuše k šesti letům vězení za vraždu bývalé milenky Marcely Sekáčové. Podle soudu lékař Sekáčovou zabil na neznámém místě, neznámým způsobem a ukryl ji na neznámo kde. Tělo údajně zavražděné ženy totiž kriminalisté dosud nenašli.
Obhájce i žalobkyně se proti rozsudku na místě odvolali, případem se tak bude zabývat pražský vrchní soud. Lékař byl původně obžalován z vraždy, kvůli chybějícímu tělu ale soud nakonec čin překvalifikoval na ublížení na zdraví s následkem smrti.
"Všichni víme, že se něco stalo. Nemáme ale ten korunní důkaz v podobě těla Marcely Sekáčové," prohlásil dnes předseda senátu Petr Braun.
Braun řekl, že pro prokázání vraždy je nutné doložit především úmysl člověka usmrtit. Pokud ale policie nemá k dispozici tělo oběti, kde by se pitvou prokázalo, že vrah ji například ubodal nebo zastřelil s jasným cílem ji zabít, nelze podle něj čin kvalifikovat jako vraždu.
Marcela Sekáčová zmizela 27. února 2007. Její manžel se obrátil na policii, když nepřišla domů. Poslední stopy ženy vedou do Plzně, kde se údajně setkala s Mikušem. Tam také policie našla její automobil.
Když policie vyhlásila pátrání, zjistila, že se nedlouho po zmizení ženy ztratil i Mikuš. Se Sekáčovou pracoval ve stejné farmaceutické firmě a byli milenci. Ve starší výpovědi na policii Mikuš popisoval ženu jako svou "sexuální kamarádku".
Nakonec se podařilo vypátrat, že podezřelý je v Německu, kde ho na žádost českých orgánů zadržela tamní policie. V červnu 2007 byl pak eskortován do Prahy.
Mikuš nepopíral, že se se Sekáčovou v Plzni setkal, údajně kvůli lékařskému vyšetření, které chtěla zařídit. Poté se prý ale rozešli a Mikuš vyrazil na cesty. Nejdříve po republice, ale vycestoval také na Slovensko, do Egypta, Izraele a skončil v Německu.
Hlavní důkazy proti Mikušovi tvořily především záběry bezpečnostních kamer a záznamy o pohybu mobilních telefonů. Díky nim se žalobě podařilo dokonale zmapovat pohyb obžalovaného i jeho oběti.
"Zde do sebe důkazy zapadají úžasným způsobem," ocenil práci státní zástupkyně Braun. Dalšími podpůrnými důkazy byly "drobnosti", které ale podle soudu svědčí o Mikušově vině. Když například kupoval u pumpy benzin, kanystry uložil ne do kufru, ale na zadní sedadla, což může nasvědčovat tomu, že v kufru bylo právě tělo Sekáčové.
Soudce Braun prohlásil, že pomocným vodítkem pro dnešní rozhodnutí soudu byl starší rozsudek nad hrobníkem z pražského vinohradského hřbitova Janem Křížem. Ten byl před několika lety odsouzen k osmiletému trestu za záhadné zmizení padesátileté Aleny Šedivé. Také zde soud prohlásil, že důkazy o tom, že Kříž Šedivou nejprve nožem zranil a následně usmrtil, existují. Kříž byl ale odsouzen pouze za ublížení na zdraví s následkem smrti. Úmysl zabít se prokázat nepodařilo.
Ilustrační foto: archiv Týdne