Upozornili na korupci. Snažili se zastavit rozkrádání veřejných peněz. Místo uznání dostali výpověď ze zaměstnání. A to jen v těch lepších případech.
V zahraničí se o nich mluví s úctou a existuje pro ně i speciální termín: whistleblowers. V překladu „ti, co pískají na policejní píšťalku". V Česku jsou to spíš „práskači" a „udavači". A podle toho se s nimi i zachází. Vyhazov, problémy s hledáním dalšího zaměstnání, hodiny strávené v policejních služebnách a soudních síních. To je společný jmenovatel příběhů českých whistleblowerů, které TÝDEN zmapoval.
„Zpětně lituji"
Zemětřesení, které nastalo v životě oznamovatelů, je pro některé z nich natolik bolestivým poučením, že se zdráhají hovořit o své zkušenosti jinak než anonymně.
Říkejme mu třeba Jan Novák. Na radnici v pražských Kbelích nastoupil v roce 2006, když vyhrál konkurs na vedoucího odboru sociálních věcí. Do radniční party ale nezapadl. Nejprve si znepřátelil podřízené, protože se rozloučil s těmi, kteří si na úřad chodili pracovní dobu - podle jeho slov - jen odsedět. Netrvalo to dlouho a znepřátelil si i vyšší šarže. Jednou totiž připravil právníka úřadu o příspěvek, který si nárokoval jakožto otec handicapovaného dítěte.
ČTĚTE TAKÉ: Ukázali na korupčníky. A místo uznání přišel trest
„Pan doktor jezdil do práce luxusním vozem, ten - i ostatní auta - ale přepsal na matku, aby měl na příspěvek podle zákona nárok," argumentuje Novák. Další spor s vedením vznikl, když z úředních lejster vyčetl, že radnice nakupuje zbytečně drahou elektroniku. Jeho výtky vůči hospodaření však zůstaly oslyšeny, a tak se Novák rozhodl pro razantní řešení: odchod z úřadu. Svým chlebodárcům ale zatopil. „Podezření z páchání majetkové trestné činnosti," připsal na formulář výpovědi.
ČTĚTE TAKÉ: Odhaluje v USA korupci a říká: Důležité jsou vzory
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Ze starostovy adresy odešel na ostatní pražské radnice e-mail s varováním. „Tento dopis vám zasílám, abyste si jeho jméno vryli do paměti, neboť tento člověk se hlásí do řady výběrových řízení. Není po duševní stránce zcela zdráv," stojí v dopise. Starosta Pavel Žďárský (ODS) dnes popírá, že by dopis takového znění kdy odeslal: „Mohl to poslat kdokoli, sekretariát není uzamčen." Obsílka Novákovi zavřela dveře na všech úřadech.
Otočená záda personalistů ale nebyla zdaleka tím nejhorším. Přišla totiž druhá rána: místo aby policisté začali vyšetřovat úředníky, dočkal se Novák vlastního trestního stíhání. Podle policistů neoprávněně nakládal s osobními údaji, když do služebny přinesl důkazy proti kolegům. „Zpětně lituji, že jsem kdy na policii šel," říká dnes rezignovaně Novák. Práci našel až v soukromé sféře. A v lednu mu svitlo na lepší časy, když Nejvyšší soud zrušil všechna usnesení státního zástupce. „Policie vše prošetřila a žádné pochybení se neprokázalo," odmítá připustit i tu nejmenší pochybnost starosta Žďárský.
Grafika: Týden