Začal šetřit <span>městské peníze.</span> A starosta se mu pomstil

Domácí
19. 7. 2009 10:00
Grafika
Grafika

GrafikaUpozornili na korupci. Snažili se zastavit rozkrádání veřejných peněz. Místo uznání dostali výpověď ze zaměstnání. A to jen v těch lepších případech.

V zahraničí se o nich mluví s úctou a existuje pro ně i speciální termín: whistleblowers. V překladu „ti, co pískají na policejní píšťalku". V Česku jsou to spíš „práskači" a „udavači". A podle toho se s nimi i zachází. Vyhazov, problémy s hledáním dalšího zaměstnání, hodiny strávené v policejních služebnách a soudních síních. To je společný jmenovatel příběhů českých whistleblowerů, které TÝDEN zmapoval.

„Zpětně lituji"
Zemětřesení, které nastalo v životě oznamovatelů, je pro některé z nich natolik bolestivým poučením, že se zdráhají hovořit o své zkušenosti jinak než anonymně.

Říkejme mu třeba Jan Novák. Na radnici v pražských Kbelích nastoupil v roce 2006, když vyhrál konkurs na vedoucího odboru sociálních věcí. Do radniční party ale nezapadl. Nejprve si znepřátelil podřízené, protože se rozloučil s těmi, kteří si na úřad chodili pracovní dobu - podle jeho slov - jen odsedět. Netrvalo to dlouho a znepřátelil si i vyšší šarže. Jednou totiž připravil právníka úřadu o příspěvek, který si nárokoval jakožto otec handicapovaného dítěte.

ČTĚTE TAKÉ: Ukázali na korupčníky. A místo uznání přišel trest

„Pan doktor jezdil do práce luxusním vozem, ten - i ostatní auta - ale přepsal na matku, aby měl na příspěvek podle zákona nárok," argumentuje Novák. Další spor s vedením vznikl, když z úředních lejster vyčetl, že radnice nakupuje zbytečně drahou elektroniku. Jeho výtky vůči hospodaření však zůstaly oslyšeny, a tak se Novák rozhodl pro razantní řešení: odchod z úřadu. Svým chlebodárcům ale zatopil. „Podezření z páchání majetkové trestné činnosti," připsal na formulář výpovědi.

ČTĚTE TAKÉ: Odhaluje v USA korupci a říká: Důležité jsou vzory 

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Ze starostovy adresy odešel na ostatní pražské radnice e-mail s varováním. „Tento dopis vám zasílám, abyste si jeho jméno vryli do paměti, neboť tento člověk se hlásí do řady výběrových řízení. Není po duševní stránce zcela zdráv," stojí v dopise. Starosta Pavel Žďárský (ODS) dnes popírá, že by dopis takového znění kdy odeslal: „Mohl to poslat kdokoli, sekretariát není uzamčen." Obsílka Novákovi zavřela dveře na všech úřadech.

Otočená záda personalistů ale nebyla zdaleka tím nejhorším. Přišla totiž druhá rána: místo aby policisté začali vyšetřovat úředníky, dočkal se Novák vlastního trestního stíhání. Podle policistů neoprávněně nakládal s osobními údaji, když do služebny přinesl důkazy proti kolegům. „Zpětně lituji, že jsem kdy na policii šel," říká dnes rezignovaně Novák. Práci našel až v soukromé sféře. A v lednu mu svitlo na lepší časy, když Nejvyšší soud zrušil všechna usnesení státního zástupce. „Policie vše prošetřila a žádné pochybení se neprokázalo," odmítá připustit i tu nejmenší pochybnost starosta Žďárský.

Grafika: Týden

Autor: - vas -

Další čtení

Dukovany

Soud zablokoval dostavbu Dukovan. Vláda to bere na vědomí, počká si

Domácí
Aktualizováno: 6. 5. 2025 13:38
Jan Souček

Ředitel České televize skončil. Odvolala ho rada, drtivou většinou hlasů

Domácí
6. 5. 2025
ilustrační foto

Unikátní běh! Štafeta podél Vltavy. Skoro 400 kilometrů, 300 týmů, dva dny

Domácí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ